Jeden z nás:
Príbeh o Nórsku

Nórskej reportérke Åsne Seierstad sa podarilo napísať silný príbeh o masakre, ktorý zasiahol celé Nórsko. Nebojím sa povedať, že celý svet. Keď sa v takej pokrokovej krajine stane niečo podobné, uvažujete nad tým, či si nikto nevšimol nič podozrivé a ako sa mu to všetko mohlo podariť.

„Ľudia, podľa ktorých som stelesnené zlo, nechápu rozdiel medzi brutalitou a zlom. Brutalita nie je nevyhnutne zlom. Brutalita môže byť myslená dobre.”

Kniha Jeden z nás je rozdelená na viacero častí, ktoré ponúkajú odpovede na tieto aj iné otázky. Už počas prvých stránok vás vtiahne do deja popis Utoye a vyčíňanie Breivika. Deti a mládež bez mien sa postupne menia na kamarátov, dcéry a synov. Dozviete sa, ako sa zoznámili ich rodičia, ako utekali pred vojnou v Iraku a Nórsko sa pre nich stalo útočiskom. Čítate o mladých aktívnych ľuďoch, ktorí chcú zmeniť svet. Ale viete, že sa niečo stane. Neviete, či prežijú alebo nie. To je rozdiel oproti klasickým knihám. Začítate sa do krimi príbehu a čakáte, čo sa stane ďalej. Pri tejto knihe, ktorá opisuje skutočnú udalosť, viete, že niekto zomrie.

Dôležitou časťou je opis Breivikovho detstva a dospievania. To bolo plné odmietania, frustrácie, ale aj výsmechu. Dozviete sa, čo mal rád a aký bol. Už od mlada sa staral o svoj zovňajšok a dával si záležať na tom, čo nosí a ako vyzerá. Dočítate sa, ako si zarobil svoj milión, ale čo je dôležitejšie, zistíte, kedy a akým spôsobom sa začali formovať jeho extrémistické názory. Jednotlivé opisy sú doplnené o názory na Breivika od jeho kamarátov, spolupracovníkov, ale aj odborníkov.

Nájdete tu všetko, čo predchádzalo tragickej udalosti. Od prípravy bomby až po útok na Utoyi. Zistíte, že keby sa čo i len jedna vec stala inak, mladí ľudia mohli ešte žiť. Kniha končí opisom všetkých pojednávaní a samotným rozsudkom.

„Ľahla si na brucho a tvár pootočila do strany. Vedľa nej si ľahol chlapec a jednou rukou ju objal okolo pása. Bolo ich tu jedenásť. Všetci urobili, ako im chlapec navrhol. Ak by povedal:„Utekajte!”, možno by sa rozutekali. On ale povedal:„Ľahnite si!”.”

Z knihy som mala zmiešané pocity. Pri veľmi podrobnom opise strieľania na Utoyi som mala zimomriavky. Pri čítaní zásahu policajtov som myslela, že čítam tragikomédiu a chcelo sa mi plakať a smiať zároveň. Mimochodom, zistíte, že naši policajti nie sú na tom až tak zle. Pri celej príprave a psychickej premene Breivika som žasla, ako je možné, že si nikto (ani jeho vlastná mama) nevšimol, že sa niečo deje.

Príbeh Jeden z nás je smutným čítaním, ktoré chytí za srdce. Predstavuje kroniku toho, aké zlo dokázal spáchať jeden jediný človek.

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *