Jeff VanderMeer: Annihilation

Možno ste tento rok postrehli na Netflixe film Annihilation v hlavnej úlohe s Natalie Portman. Filmová adaptácia trilógie s názvom Area X je skvelým sci-fi s mierne strašidelným nádychom. Musím však povedať, že prvý diel knižnej série Area X – Annihilation je ešte viac prepracovaným psychologickým príbehom.

Area X existuje na svete už niekoľko rokov. Ide o oblasť, kde nič nie je tak, ako to poznáme. Na prvý pohľad vyzerá všetko rovnako – stromy, kvety, zvieratá, ale keď sa pozriete bližšie zrazu v oku delfína spoznáte človeka, farby sú nejaké jasnejšie a vzduch čistejší a osviežujúci.

annihilation

Do oblasti bolo vyslaných 11 výprav, aby zistili, prečo sa oblasť postupne rozširuje, ako tomu zabrániť a hlavne, ako a prečo vznikla. Dvanásta výprava v zložení 4 žien – biologičky, hlavnej rozprávačky príbehu, prieskumníčky, antropologičky a psychologičky, má rovnaký cieľ.

Po pár dňoch sa dostanú do základného tábora, kde nájdu zvláštny útvar. Pre väčšinu z dám je to tunel, pre našu biologičku jednoznačne veža. Po zostúpení nájdu na stene text vytvorený z rastlín a kvetov. Biologička sa ho rozhodne preskúmať a vdýchne prášok, ktorý vyšiel z jednej z rastlín. Od tohto momentu cíti, že sa v jej tele niečo mení. Všetko zrazu cíti, vidí jasnejšie, začne byť imúnna voči príkazom psychologičky a zistí, že práve ona, vedúca ich skupiny, skrýva tajomstvá a o expedícii im klame. A práve od nej sa dozvieme aj vysvetlenie názvu Annihilation.

annihilation

Keď sa nasledujúci deň zobudia a zistia, že antropologička zmizla, je to pre biologičku jasným signálom, že treba zobrať veci do vlastných rúk. Ak ste videli filmovú verziu viete, že sa v nej nachádzajú strašidelné scény s rozprávajúcimi zvieratami. Tie v knihe vôbec nehľadajte. Celý príbeh je založený na psychike opustených žien, ktoré nevedia čo sa deje, ale cítia, že niečo nie je v poriadku. Dejú sa nadprirodzené javy, ktoré si nedokážu vysvetliť, ale nejde o klasické jump scény. Pre mňa jedna z najlepších sci-fi kníh, aké som čítala.

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *