Jeff VanderMeer: Authority (Area X)

Area X a začiatok trilógie Southern Reach s názvom Annihilation sa už na Šuflíku objavil pred pár mesiacmi. Authority je druhým pokračovaním, kedy sa opäť vraciame do oblasti Southern Reach, ale tentokrát už nie ako expedícia, ktorej úlohou je preskúmať tajomnú časť Area X.

John, alebo Control, ako ho prvýkrát nazval jeho starý otec a jemu už táto prezývka prischla, vyrastal so svojím umelecky zameraným otcom. Matka pracovala stále v utajení a nie vždy vedel, čo presne robí. Keď vyrástol, rozhodol sa, že bude ako ona. Všetky jeho misie začínali nádejne, ale vždy nakoniec neúmyselne spravil niečo, čo celú akciu pokazilo.

area x

Matka mu dá poslednú šancu – presun do Southern Reach. Bez veľkého množstvo informácií sa zdá byť jeho úloha jednoduchá. Má zistiť, čo sa skrýva v oblasti Area X, čo vedia zamestnanci inštitútu a čo sa stalo s predchádzajúcou riaditeľkou. Skutočne umrela pri poslednej dvanástej expedícii?

Na všetky otázky hľadá odpovede u nepriateľskej asistentky Grace a mierne šibnutého personálu. Okrem toho však vedie zaujímavé rozhovory s biologičkou, ktorá sa z 12-tej expedície vrátila spolu s dvomi kolegyňami. Tým však diagnostikovali záhadnú formu rakoviny, presne ako predchádzajúcim členom výprav, ktorí mali to šťastie a našli cestu naspäť. Biologička je však iná. Rakovina sa u nej nepotvrdila a prekvapivo veľa si toho pamätá, aj keď to nechce zo začiatku priznať.

area x

John sa tak ponára do tajomstiev Area X a objavuje, že ukrýva väčšie, čo dokáže on sám pochopiť. Zistí, že veľa tajomstiev mu jeho zamestnávateľ neprezradil a veľa z nich ešte ani neodhalili.

Prvá časť Annihilation sa mi veľmi páčila. Kniha je pútavo napísaná, bez zbytočných odbočiek sa išlo priamo do deja. Druhá časť Authority však u mňa tento dojem nebudila. Ak vám prerozprávam dej v pár vetách a vyberiem z neho to najpodstatnejšie bez toho, aby som vám prezradila veľké spoilery, s najväčšou pravdepodobnosťou vás kniha upúta. V skutočnosti je však dej rozvláčny a miestami som už mala chuť, aby bol koniec.

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *