Jennie Dielemans: Vitajte v raji

Chodíme na all inclusive výlety, obedujeme v hoteloch, pijeme drinky v hotelovom bare a slníme sa na hotelovej pláži. Všetko nám pripadá dokonalé. Ale, nie každý nedotknutý kúsok je rajom na Zemi.

Titulka Vitajte v raji

Nie náhodou som v úvode spomenula hotely. Ich reštaurácie, bary a pláže navštívi každý rok neskutočný počet ľudí. Všetci turisti využívajú all inclusive pobyty. Z hotelu sa nepohnú ani na krok a užívajú si svoj zaslúžený oddych. Sem tam sa dajú obslúžiť chlapcom, ktorý rozdáva drinky alebo si užijú masáž od domácich žien. Majú pocit, že prispievajú k blahobytu navštívenej krajiny. Veď minuli na ten pobyt tak veľa peňazí a stále sa im to oplatí.

“Som turista, cestovateľ, dobrodruh, all inclusive terorista, zákazník sex biznisu, zlodej oxidu uhličitého. Patrím k 2.5 percentám svetovej populácie, ktorá na dovolenku cestuje do zahraničia. Cestujem, kam sa mi zachce.”

O tom, že nie je všetko také ideálne napísala švédska novinárka, reportérka a esejistka Jennie Dielemans v knihe Vitajte v raji: Reportáž o turistickom priemysle. Spolu so Shahab Salehim navštívili v rokoch 2005 až 2008 Vietnam, Thajsko, Dominikánsku republiku, Mexiko a Gran Canariu.

Kniha Vitajte v raji

Otvorene píše o pomeroch, ktoré v krajinách priniesol rozmach turizmu. Hotely si privlastňujú verejné pláže, kde zakazujú vstup domácim obyvateľom. Zamestnávajú “autentických” domácich ľudí. Tí na niektorých miestach zarábajú v prepočte 1 euro za deň. Za túto sumu si platia nájom a ešte z nej podporujú svojich rodičov.

Práve honba za autentickým a nepoškvrneným je to, čo turisti požadujú najčastejšie. Preto sa stavajú rôzne umelé rezervácie, kde bývajú zástupcovia viacerých kmeňov. Turisti platia za to, aby sa išli pozrieť na ich autentické domy, autentické tance a na malé autentické domorodé deti. Títo ľudia odišli zo svojho prirodzeného prostredia, aby si dokázali zarobiť aspoň malú sumu na život.

Všetky tieto udalosti, ktoré sa dejú na Full moon party v Thajsku, v gigantických hoteloch na Gran Canarii, ale aj v malých dedinkách v Dominikánskej republike, opísala Jennie presne tak, ako sa dejú. Bez prikrášľovania napísala pravdu o turizme. Keď si zakúpite all inclusive pobyt až 70 % vašich nákladov sa vracia do krajiny, z ktorej ste vycestovali. Iba 30 % peňazí zostáva v danej krajine.

Jamie Dielemans: Vitajte v raji

To je iba jeden z mnohých faktov, ktoré sa dozviete cez príbehy ľudí. Tých, ktorí cestujú po svete, ale aj tých, ktorí si snažia nájsť svoje miesto a prispôsobiť sa vývinu vo svojej krajine.

“Full moon však zaväzuje, a tak sa tu tancuje, bozkáva, smeje a dlhé zástupy turistov sa v snahe dostať od jedného baru k ďalšiemu držia za ruky. Tiahnu sa toľkými smermi, že pripomínajú námorné trasy na mape, obzerajú sa dopredu, dozadu – “sme všetci?” a “držte sa pevne, došľaka, ak sa pustíte, nikdy vás nenájdem”.”

V prvej časti sa autorka zamerala na fakty, ktoré sa týkajú turizmu. Dozviete sa celý príbeh od vzniku prvej cestovnej kancelárie, až po masovú leteckú dopravu. Niektoré z týchto informácií sú už dávno známe, ale nikdy nie je na škodu si ich vypočuť ešte raz a mať ich zhromaždené na jednom mieste.

Čo oceňujem je autenticita knihy. V druhej časti mohla Jennie príbehy jednotlivých krajín vyrozprávať zo svojho uhla pohľadu. Namiesto toho si vybrala kompromis medzi popismi turistov a príbehmi domácich obyvateľov. Pohľad na jednu situáciu tak uvidíte z obidvoch strán. Kniha vo mne vyvolala zlosť aj súcit. Nikdy som nevyužila ponuku all inclusive pobytov a viem, že ju ani nikdy nevyužijem. Autentické výlety sa dajú dosiahnuť aj inak, ako podporovaním agentúr, ktoré vedia, čo sa v daných krajinách deje, ale nič proti tomu nerobia. Predsa, ide iba o biznis…

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *