Jón Kalman Stefánsson: Lidské srdce

Lidské srdce je posledný diel z trilógie Ráj a peklo a Smutek andělů. Už v prvej časti sme sa ocitli v malej rybárskej osade, kde chlapi pred svitaním odchádzajú na more a snažia sa doniesť naspäť toľko rýb, aby z predaja dokázali vyžiť aj ich rodiny.

To, čo sa na začiatku zdá ako obyčajná cesta na more, sa pre Bárdura skončí tragicky. Na poslednú chvíľu uteká do chatrče, aby si pripomenul verše z Miltonovho Strateného raja, ktoré na lodi zarecituje jeho najlepšiemu kamarátovi. Ponáhľa sa však tak, že si zabudne bundu a na mori umrzne.

lidské srdce

Pre chlapca je to obrovská strata. Všetky jeho sny, ktoré plánovali sa rozplynuli. Rozhodne sa v zime, snehu a mraze vydať na cestu do mesta a tú prekliatu knihu vrátiť jej majiteľovi. V mestečku sa ho ujme kontroverzná Geirtrúd, ktorá vedie hostinec. Stará sa o chlapcove vzdelanie a v druhej časti Smutek andělů ho posiela s poštárom na cestu nehostinnou islandskou krajinou, kde takmer prídu o život.

Presne tam sa začína Lidské srdce. Chlapec sa po dlhej ceste na pokraji smrti vracia do hostinca. Stále uvažuje nad smrťou a láskou. Môže naše srdce milovať dve rôzne osoby? Podľa starej arabskej lekárskej knihy sa delí ľudské srdce na dve komory – šťastie a zúfalstvo. Znamená to, že keď máme dve komory, každá z nich dokáže milovať inú osobu? Tieto a iné milšie aj smutnejšie myšlienky nájdete v knihe Lidské srdce.

Viete, že Jón Kalman Stefánsson patrí mojich najobľúbenejších autorov. Séria Ráj a peklo v sebe ukrýva nádherné posolstvá o láske, ale trilógia Ryby nemajú nohy sa mi páči o niečo viac.

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *