Jón Kalman Stefánsson: Ráj a peklo

Život v malej rybárskej dedinke plynie svojím pomalým, niekedy však rozbúreným životom. Stefánsson sa tematiky rybárov a života v malých odľahlých islandských dedinkách nevzdal ani v knihe Ráj a peklo, ktorá predstavuje prvý diel z trilógie o rybárskej osade na severe Islandu. Fotky v tomto článku vznikli v Stefánssonovom rodnom kraj. Áno, tušíte správne – na Islande. Pri ich tvorbe nebola zranená žiadna veľryba ani alka.

A prečo názov Ráj a peklo? Každé ráno, keď rybári odchádzajú na more, môže byť ich posledným. Nikdy netušia, kedy príde vlna, ktorá ich zmätie. V zime môže začať snežiť každú chvíľu, a keď nie sú pripravení, stojí ich to život.

ráj a peklo stefánsson

Jednou z hlavných postáv je Bárdur. Mladý rybár, ktorý rád číta a nádherné verše sa naučí naspamäť, aby sa o ne mohol podeliť so svojím spolupracovníkom a kamarátom. V jedno ráno, keď sa snaží zapamätať si úryvok zo Strateného raja, v zhone si zabudne bundu a odíde na more bez nej. Na hlbočine sa môže zmeniť počasie každú chvíľu a práve vtedy, keď začnú vyberať siete plné rýb, spustí sa silná snehová víchrica. Bárdur iba v svetri bez bundy na mori umrzne.

Ráj a peklo drsne a realisticky zobrazuje ťažký život rybárov, ktorí za tmy odchádzajú na more, aby uživili seba a rodinu, ktorú nevidia aj niekoľko mesiacov. Je zaujímavé čítať o tom, ako si musia predáci pripraviť svoju loď a udržovať rešpekt svojich mužov. Na druhej strane sú zákony o možnostiach rybolovu a rôzne obmedzenia. Na more sa môže vyplávať iba o 3 hodine ráno a to až vtedy, keď zaznie z trúbky signál. Ten, kto vypláva skôr, porušuje zákon.

stefánsson ráj a peklo

Nebojte sa, kniha Ráj a peklo nie je iba o rybolove. V druhej časti, po smrti Bárdura, prichádza na rad ďaleké putovanie zasneženou krajinou s jedným cieľom – vrátiť knihu Stratený raj jeho majiteľovi. Tu sa spoločenské vrstvy otočia a spoznávame príbehy kapitána, ktorý stratil zmysel života, ale aj vdovy, ktorá sa zo slúžky stala zámožnou dámou.

Aj v knihe Ráj a peklo sa medzi sebou prepletajú rôzne osudy ľudí presne tak, ako sme na to v Stefánssonových knihách zvyknutí. Na druhej strane musím povedať, že opisný štýl, ktorý je charakteristický pre islandských autorov a v prvej časti knihy je najvýraznejší, mi v tomto diele veľmi nesadol.  

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *