Jón Kalman Stefánsson: Ryby nemajú nohy

Koho by vôbec napadlo, že by ryby mali mať nohy? Nie je náhoda, že to bol práve Stefánsson, ktorý prišiel s touto metaforou. Pre tohto islandského autora je tematika rybárov a rybárstva charakteristická

Dielo Ryby nemajú nohy nesie podtitul rodová sága. Na začiatku príbehu spoznávame Ariho, spisovateľa, ktorý sa po rokoch vracia z Dánska. Z Keflavíku, najčernejšieho miesta Islandu, odišiel od svojej ženy a troch detí. S pribúdajúcimi stránkami sa dozvedáme o jeho živote viac.

Za mlada pracoval, asi ako každý Islanďan, v sušiarni rýb. Stretávame jeho rodinu, ale aj prvé lásky. Dej knihy je zostavený z viacerých príbehov rôznych generácií. Jedna línia opisuje život jeho starých rodičov. Ako sa do seba zaľúbili, kde žili a ako jeho stará mama pomaly, ale isto upadla do depresie.

stefánsson a rodová sága

Tým, že v príbehu sa skáče medzi prítomnosťou a minulosťou, miestami zabudnete na niektoré postavy, ktoré sa objavili na začiatku. To bol hlavne môj problém, keďže som knihu čítala približne dva týždne. Dej vôbec nie je nudný, práve naopak. Ťaživá atmosféra Islandu sa preniesla aj do autorovho štýlu písania.

Stefánsson prerušuje dej úvahami o živote, láske, zodpovednosti a rodine. Vtipné situácie tu nehľadajte. Pri rozprávaní o starých časoch sa sústreďuje na trpké a smutné spomienky.

Na úplnom začiatku knihy zistíme, že Ari prichádza na Island kvôli správe od jeho otca. Kniha má 268 strán a ani na jej konci sa s ním Ari ešte nestretne. Nebojte sa, kniha má aj pokračovanie.

stefánsson a jeho tvorba

Stefánsson sa sústreďuje okrem postáv aj na samotný Island. Spomína na to, čo sa s ním počas všetkých tých rokov stalo. Opisuje, ako v Keflavíku vyrástla americká vojenská základňa. Pravidelne do nej vozili tovar, ktorý sa vtedy na Islande nedal zohnať. Boli to napríklad plienky, čipsy alebo cukríky M&M’S. Chalani si vždy počkali, kým okolo križovatky prešlo vojenské auto, vyskočili naň a tovar si ukradli.

Ak máte radi Island, alebo ste ho dokonca navštívili, knihu si určite prečítajte. Zaspomínate si na miesta, ktoré ste navštívili a dozviete sa niečo málo z histórie tejto chladnej krajiny. Dejová línia je pútavá aj keď je možné, že sa na niektorých miestach zaseknete. Presne to sa stalo aj mne.

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *