Jón Kalman Stefánsson: Smútok anjelov

Jón Kalman Stefánsson patrí medzi najobľúbenejších a najpopulárnejších súčasných islandských spisovateľov. A ak sledujete Šuflík aspoň trošku pravidelne, viete, že si získal čestné miesto aj v mojej knižnici.

Prvá kniha, ktorú ste mohli u mňa nájsť bola Ryby nemajú nohy. To je jeho najnovšia rodová sága, na ktorej pokračovanie Veľké asi ako vesmír sa chystám tento mesiac. Ráj a peklo je jeho staršia trilógia o rybároch, ktorých spája poézia a láska. A práve Smútok anjelov je jej druhým pokračovaním.

Jón Kalman Stefánsson

Jón Kalman Stefánsson v knihe Ráj a peklo prepojil na prvý pohľad dve odlišné veci – rybolov a básne. Práve tie sa stali osudné rybárovi Bardurovi, ktorý v snahe zapamätať si verše, o ktoré by sa mohol neskôr podeliť s našim hlavným hrdinom, si zabudne zobrať bundu a na mori zamrzne. Chlapec devastovaný smrťou svojho kamaráta sa rozhodne zobrať osudnú knihu a vrátiť ju do mesta jej majiteľovi.

Smútok anjelov pokračuje v rozprávaní príbehu, kedy sa chlapec dostane do hostinca, ktorý vedie Geirprúdur s Helgou. Býva u nich už tri týždne a v tejto prvej časti knihy sa dozvedáme o jeho povinnostiach, medzi ktoré patrí čítanie kníh, prekladanie textov z angličtiny a chodenie do obchodu.

Hneď na začiatku sa zoznamujeme s Jensom, poštárom, ktorý okrem listov a balíkov nosí do mesta aj novinky z ďalekých končín. Keď ho raz pošlú na úplne odľahlé miesto takmer na konci sveta, začne to byť podozrivé. A tak sa Geirprúdur rozhodne, že sa s ním vyberie na ďalekú výpravu aj chlapec.

Jón Kalman Stefánsson

Ich putovanie zasneženou krajinou predstavuje druhú časť knihy. Hladní, uzimení a takmer na pokraji smrti sa usilujú splniť túto ťažkú úlohu. A tu sa moje rozprávanie skončí, pretože vám nemôžem povedať viac bez toho, aby som vám neprezradila všetky zaujímavé časti.

Jón Kalman Stefánsson sa vyznačuje dlhými opismi, ktoré vnášajú poetickosť do jeho prózy. Neviem, či to bolo tým, že som čítala knihu v angličtine, ale strašne ma uspávalo čítať na štyroch stranách, ako im veje do tváre studený vietor.

Na druhej strane týmito opismi odhaľuje charakter človeka a hlavne jeho premenu. Kým Jens na začiatku stále mlčal a chlapca bral ako príťaž, neskôr si ho celkom obľúbil. Preto, ak sa vám budú zdať opisy nekonečné, vydržte to!

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *