Jón Kalman Stefánsson: Veľké asi ako vesmír

V druhom pokračovaní rodovej ságy Ryby nemajú nohy opisuje Jón Kalman Stefánsson ďalší deň Ariho po tom, ako prišiel do rodného Keflavíku. Odhodláva sa navštíviť svojho otca, s ktorým sa niekoľko rokov nerozprával, a medzitým sa dozvedáme o jeho detstve, tínedžerských rokoch a o jeho starých rodičoch.

Ak ste čítali Ryby nemajú nohy viete, že dej má viacero liniek. Prelínajú sa v nich životy nejednej generácie pôvodom rybárskej rodiny. Veľké asi ako vesmír rozpráva o podobách lásky od materinskej, cez súrodeneckú až po tie iskry, ktoré prelietavajú medzi dvoma zaľúbencami.

veľké asi ako vesmír

Ari spomína na svoju biologickú matku, ako sa musel zmieriť s tým, že zomrela, ale dozvedáme sa aj viac o tom, aká bola a aký bol jeho otec, keď to bol ešte mladý chlapík. Cez neho sa dostávame k jeho matke a súrodencom. V tejto dejovej linke ide mierne do úzadia a Stefánsson sa viac venuje jeho rodičom a súrodencom. Ich životy boli poznačené viacerými tragickými udalosťami. A aj keď jeho otec hovoril, že more z nich formuje mužov, jeho matka mu nikdy nedovolila vyraziť na loď.

Takéto knihy rada volám, že sú také o ničom a o všetkom. Je to jednoducho čítanie osudov ľudí žijúcich na Islande v drsnej prírode obklopenej morom. Dobre sa čítajú a obsahujú množstvo krásnych myšlienok. Mňa najviac zaujala jedna a to, že láska je, keď za niekým vyjdete von do zimy a donesiete mu deku, aby mohol pozorovať hviezdy.

veľké asi ako vesmír

Veľké asi ako vesmír ponúka množstvo podôb lásky sprevádzané poetickými opismi, ktoré sú poznávacím znamením Jón Kalman Stefánssona. Knihu som prečítala za pár dní. Doslova som sa nevedela od nej odtrhnúť a páčila sa mi ešte viac ako prvý diel Ryby nemajú nohy. Jej obsah sa odzrkadľuje už na obálke, ktorá sa stane ozdobou vašej domácej knižnice.

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *