Jonas Hassen Khemiri: Všetko, čo si nepamätám

-klad je nová edícia vydavateľstva Artforum, v ktorej sa sústreďujú na súčasnú svetovú beletriu, kvalitné preklady a literárne poklady. Zatiaľ vyšli v tejto edícii 4 knihy a jedna z nich je Všetko, čo si nepamätám od švédskeho spisovateľa s tuniskými koreňmi Jonas Hassen Khemiri.

Hlavným hrdinom knihy je Samuel, ktorý sa rozhodol ukončiť svoj život. Nemenovaný švédsky spisovateľ, ktorý tiež stratil blízku osobu, sa snaží zrekonštruovať posledné Samuelove dni. Rozpráva sa s jeho priateľom a spolubývajúcim Vandadom, jeho láskou Laide, kamoškou Panter a mamou. Postupne vytvára obraz o jeho osobnosti, vzťahoch s blízkymi a o udalostiach, ktoré ho donútili ukončiť svoj život.

všetko, čo si nepamätám

Zo začiatku sa vám môže zdať Všetko, čo si nepamätám mätúce, ale po pár stranách pochopíte s kým sa autor rozpráva, aké sú jeho vlastné pohnútky a kam to celé smeruje. Príbeh je napísaný prirodzene, ako keby ste počúvali výpoveď alebo rozprávanie druhej osoby. Sú tam ponechané ich vsuvky o tom, či má niečo vymazať alebo upraviť, prípadne, čo si o knihe, v ktorej je hlavnou postavou ich Samuel, myslia.

Kniha nie je iba o živote mladého chalana, ale hlavne o vzťahoch s našimi blízkymi, o tom čo sme všetko ochotný urobiť pre lásku a ako nás všetko to, čo robíme alebo aj nerobíme, formuje. Ak máte radi netradičnejšie zahraničné diela so zaujímavým príbehom a jeho spracovaním, Všetko, čo si nepamätám nemôže na vašej poličke chýbať.

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *