Jonathan Safran Foer: Príšerne nahlas a neuveriteľne blízko

Príšerne nahlas a neuveriteľne blízko možno poznajú viacerí z vás vďaka filmu s Tomom Hanksom a Sandrou Bullock. Aj ja som najskôr videla film a až po pár rokoch som sa rozhodla prečítať si knihu. Neľutujem ani jednu stranu. A to ich je v tejto knihe viac ako dosť. Jonathan Safran Foer patrí medzi uznávaných amerických spisovateľov, ktorý si vás získa už prvými riadkami.

príšerne nahlas a neuveriteľne blízko

Hlavnou postavu je deväť ročný Oskar Schell, ktorý má nádherný vzťah s otcom. Vybudovali si vlastnú hru, kedy podčiarkujú v novinách zlé výrazy a chyby. Dávajú si navzájom rôzne hlavovolamy a indície na plnenie tých najrôznyješích úloh. Oskar má dokonca vlastnú vizitku. Je totiž vynálezca, kúzelník, šperkár, najčastejšou zákazníčkou je jeho mama, ale medzi jeho pracovnými pozíciami nájdete aj hru na tamburíne.

Idylka sa však skončí 11. septembra 2001, kedy jeho otec zahynie počas teroristického útoku na World Trade Center v New Yorku. Matka mu nikdy nebola až taká blízka a po tejto nehode sa mu vzdiali ešte viac. Neustále pozerá otcove veci a má pocit, že niečo mu musel zanechať. Nejakú indíciu v hre, ktorú nikdy nedokončili. Všetko sa začne meniť, keď nájde kľúčik s nápisom Black. Čo to môže byť? Nápadov je niekoľko, ale najpravdepodobnejšie to vyzerá na osobu, ktorej meno je jednoducho Black. A tak sa Oskar vyberie po stope a navštevuje Blackovcov v rôznych kútoch New Yorku. Len preto, aby sa vyrovnal s otcovou smrťou, len preto, aby sa cítil lepšie.

príšerne nahlas a neuveriteľne blízko

Začína sa tým pre neho dobrodružstvo, na ktorom stretne veľa rôznych ľudí a prežije úplne sám najrôznejšie situácie. V tomto momente som sa rozhodla, že vám neprezradím viac. Príbeh nie je nalinajkovaný a jeho vysvetlenie vás príjemne prekvapí. Okrem toho, že s Oskarom budete pracovať na rozlúštení záhady, spoznáte New York detskými očami. Príšerne nahlas a neuveriteľne blízko bola vo viacerých novinách vyhlásená za knihu roka 2005 a čestné miesto si zaslúži aj vo vašej knižnici.

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *