Karel Čapek: Bíla nemoc

Bíla nemoc je divadelná dráma, ktorá sa odohráva počas 14 obrazov. Situácia v krajine je vážna. Maršal chce rozpútať vojnu, pretože to je jeho posolstvo od Boha. V krajine sa však rozšírila tzv. bíla nemoc, ktorá medzi chudobnými a bohatými nerobí rozdiely.

V jednotlivých scénach sa postupne zoznamujeme s hlavnými postavami. Jednou z nich je profesor Sigelius. Uznávaný doktor a vedúci kliniky. Ľudia za ním chodia s nádejou, že práve on ich vylieči. Bohužiaľ, na bílou nemoc neexistuje liek. Ale iba do chvíle, kým sa neobjaví doktor Galén. Mladý a nádejný doktor, ktorý lieči prevažne chudobných občanov. A práve on tvrdí, že vynašiel liek, ktorý prekoná zákernú chorobu.

bíla nemoc

Galén je však opatrný a recept nechce prezradiť nikomu, ani profesorovi Sigeliusovi. Chce iba svojím liekom liečiť vybraných pacientov na jeho klinike, aby mal istotu, že receptúra zaberá. Keď už však ide do tuhého, prezradí svoje podmienky, po splnení ktorých rozšíri liek do celého sveta. Jediná vec, po ktorej túži je mier. Asi už rušíte, že ten sa nestretne s pozitívnym ohlasom.

Bíla nemoc je divadelná hra, ktorá rozpráva o rôznych konfliktoch. Na jednej strane je tu blaho celej krajiny, na druhej je tu túžba po moci a pomste. Protichodné pocity a myšlienky sa odzrkadľujú aj v jednotlivých postavách. Kým profesor Sigelius je vážny, do seba zahľadený človek, pre ktorého je maršal vzorom, doktor Galén zas nevidí vo svetovom mieri žiadny problém. On sám sa zúčastnil vojny ako lekár a nechápe, ako môže človek zabíjať človeka. Nechce, aby viac ľudia zbytočne trpeli.

bíla nemoc

Bíla nemoc je 90 stranová kniha s hlbokou myšlienkou, ktorá sa skvelo číta a garantujem vám, že jej koniec nebudete čakať. Ten vám však neprezradím a musíte si túto útlu knižku prečítať sami.

 

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *