KARL OVE KNAUSGÅRD: MÔJ BOJ II.

Karl Ove Knausgård a jeho knižnú sériu Môj boj sme tu už mali. V prvom diele sa venoval opisu svojho detstva, dospievania a hlavne vzťahu s otcom. Prvý diel predstavoval akúsi spoveď, ako sa zmieril s otcovou smrťou.

Druhý diel zo série Môj boj, bude ich až 6 tak sa máte na čo tešiť, venoval opisu lásky. Knausgård je vysoký Nór s mierne drsnými črtami. Napriek tomu je to citlivý človek, ktorý sa rozplače aj keď nechce.

Je samotár, introvert a ak organizujú oslavu u nich doma, automaticky sa z neho stáva hostiteľ. Prestrie stôl, pripraví večeru a obskakuje hostí. Prečo? Predsa preto, aby nemusel pri nich celý čas sedieť a rozprávať sa s nimi. Túto úlohu rád prenechá svojej manželke.

karl ove knausgard

Knausgård opisuje, ako sa rozviedol so svojou prvou ženou, presťahoval sa z Nórska do Štokholmu a stretol Lindu. Linda pôsobí na prvý pohľad nevinne, ale ľahko sa rozčúli a poriadne na Knausgårda nakričí.

Kniha nie je iba o ich búrlivom manželstve. Knausgård v nej poskytuje pohľad aj na svoj charakter a opisuje, ako sa od svojho prvého manželstva zmenil. Poskytuje aj pohľad na to, aký je spisovateľ. Opisuje svoje trápenia, ako počas 4 rokov nedokázal dokončiť knihu, ako mu stále behali po rozume nové a nové myšlienky a nedokázal ich dostať na papier.

Aby zarobil peniaze chodí prednášať na univerzity. Toto z duše neznáša a viem sa s ním stotožniť. Rozprávať pred veľkým davom nie je jednoduché. Tým, že je introvert je to pre neho ešte väčšie peklo.

knausgard a pokracovanie moj boj

Neviem, aký je český preklad, ale v slovenčine sa kniha číta rýchlo. Autor využíva jednoduchý jazyk a štýl. Keď sa do knihy začítate, nebudete ju chcieť odložiť. Myslím si, že Knausgårdovi sa podarilo napísať perfektné dielo.

Vôbec mi neprekáža, že jeden príbeh počas rozprávania vypĺňa ďalšími drobnými epizódami zo svojho života. Práve to je na knihe najlepšie.

 

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *