Karl Ove Knausgård: Môj boj III.

Autobiografia tohto Nóra má dokopy až šesť dielov. Ak vás táto séria chytila tak ako mňa, určite vás na konci minulého roka potešil ďalší, v poradí už tretí diel série Môj boj.

Na začiatok malá rekapitulácia, keďže časti vychádzajú s väčším časovým rozstupom a niekedy sa ani ja už nepamätám, o čom som to vlastne čítala. Karl Ove sa v prvej časti venoval svojmu otcovi a ich vzťahu. Od mládežníckych rokov sa dostal až po súčasnosť, kedy prišla správa o smrti jeho otca.

Môj boj

Druhá časť je venovaná láske. Nečakajte však zamilované básničky a romantické randíčka. Vecne opisuje svoj vzťah s prvou ženou, ich rozchod a zoznámenie s jeho súčasnou manželkou. Nevynechal ani svoj vzťah k deťom, keďže po skúsenosti s vlastným otcom presne vie, ako chce, aby ho deti vnímali a naopak vie, akým človekom byť nechce.

Tretí diel série Môj boj sa zameriava na obdobie, keď mal Karl Ove 5 až približne 14 – 15 rokov. Snažila som sa to vypočítať na základe jeho rozprávania, ktoré často nie je chronologické, tak je možné, že mi nejaký ten rôčik ušiel.

Môj boj

Kniha sa začína opisom, ako mladá rodinka vystúpila na ostrove Tromoy a začína sa nová kapitola v ich životoch. Postupne sa dozvedáme, aká panovala atmosféra v ich domácnosti, prečo k nim nemohli chodiť žiadny kamaráti na návštevy a aké charakterové črty oddeľovali a spájali jeho rodičov.

Okrem smutnejších príbehov tu nájdete aj veselšie šibalstvá malého Karla Oveho. Aj tie však v pochmúrnosti jeho kníh nevyznievajú úplne vtipne, keďže často pri nich myslel na to, čo mu povie otec a ako sa zas raz nahnevá. Karl Ove v knihe nevynechal ani prvé lásky, prvých najlepších kamarátov a nástup do školských lavíc.

Pri čítaní jeho kníh sa sami vrátite do svojho detstva, spomeniete si na to, čo ste vyvádzali a možno sa aj zamyslíte nad vzťahmi u vás doma. Táto autobiografia je zaujímavé čítanie z bežného života, o bežných situáciách od bežných ľudí. A práve v tom sa ukrýva jej sila. Ďalší diel by mal vyjsť v máji tohto roka.

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *