Karl Ove Knausgård: Môj boj IV.

Karl Ove Knausgård je späť so svojím už v poradí štvrtým dielom z autobiografickej série Môj boj. V predchádzajúcich dieloch sa venoval smrti svojho otca, svojim prvým láskam, aktuálnemu vzťahu so svojou ženou, deťom a dospievaniu.

V štvrtom diele série Môj boj Karl Ove odchádza na sever Nórska, kde odišiel hneď po skončení gymnázia pracovať ako učiteľ na základnej škole. V zapadnutej a zabudnutej nórskej dedinke sa zoznamuje s miestnymi pomermi, obyvateľmi a snaží sa nájsť seba v novej úlohe učiteľa.

Uvedomuje si, že sám pri tom iba nedávno vyšiel zo školy a navyše má učiť aj predmety, v ktorých nie je taký dobrý. Zopár študentov je iba o pár rokov mladších ako on, a preto je pochopiteľné, že má o sebe pochybnosti a zo začiatku zažíva stresujúce obdobie. V malom meste sa však nič neskryje a keď zavolá riaditeľovi, že je chorý a do školy nepríde, lebo sa snaží vyliečiť rannú opicu, riaditeľ mu osobne zaklope na dvere a prinúti ho ísť do školy.

Prečo si vybral Karl Ove takéto odľahlé miesto, kde sa nič nedeje? Aby mal pokoj a mohol písať. Práve niekedy v tomto období sa snaží rozbehnúť svoju spisovateľskú kariéru. Predtým ako odišiel na sever pracoval ako recenzent platní pre hudobný časopis, býval už iba s mamou a navštevoval svojich starých rodičov.

V tomto období napísal zopár poviedok, ktoré boli voľne inšpirované jeho mladíckymi príhodami. Zaspomínate si na incident s fľašou a chrobákom, ale aj na doberanie si spolužiačok.

Môj boj 4. sa ako všetky predchádzajúce časti číta ľahko. Doteraz patrila medzi moje najobľúbenejšie časti trojka, ale opijácke príhody, hľadanie lásky a problémy so sexom, ktorých je v tejto knihe požehnane, sa mi páčili o niečo viac. Keď už sme pri tých problémoch so sexom, na goodreads.com som čítala názor, že podtitul tejto časti by mohol znieť nejak takto: My struggle with boners.

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *