Karl Ove Knausgård:
Môj boj I.

Keď sa ma niekto opýtal, čo čítam, odpovedala som: “Môj boj”. Vtedy nastalo menšie ticho a polozdesené pohľady. Rýchlo som ich ubezpečila, že sa nejedná o Hitlerovu knihu, ale o dielo nórskeho spisovateľa Karl Ove Knausgårda.

Aj vďaka názvu si knihu všimla širšia verejnosť po celom svete. Niektorí literárni fajnšmekri kritizovali výber názvu knihy. Iných zaujal natoľko, že si ju jednoducho museli prečítať. Kniha Môj boj sa považuje za bestseller roka 2016. Prečo?

Titulka knihy Môj boj

Ak ste predtým nikdy o Knausgårdovi nepočuli tak ako ja, nič sa nedeje. Spisovateľ je skôr známy v Nórsku, kde sa mu podarilo vydať zopár úspešných románov. Autobiografická zbierka Môj boj je rozdelená až na 6 dielov.

Prvá časť je venovaná smrti autorovho otca. Od počiatočných úvah o smrti a jej vnímaní verejnosťou, sa cez príbehy z mladosti a dospievania dostávame k pointe – vyrovnávaní sa so smrťou blízkeho.

“Vypil som zvyšok piva. V taške ostali už len tri. Musel som ich ušetriť, ale zároveň som musel mať niečo, čím by som sa zamestnal, a tak som vytiahol ešte jednu fľašu, otvoril som ju zubami a začal som ju liať do seba. Aj som si zapálil. Boli to moje inštrumenty, bol som nimi vyzbrojený.”

Kniha obsahuje množstvo príbehov. Miestami sú až také intímne, že neviete, či máte dovolené ich čítať. Od prvých stránok si ako čitateľ utvárate názor na mladého Karla Oveho a na jeho otca. Sprevádzate hlavných hrdinov ich osudom, ale hlavne vnútornou premenou. Príbehy sú dopĺňané autorovými úvahami o každodennom živote.

Môj boj má 428 strán

“Obrátil som sa, prešiel som do obývačky. Pokiaľ sa pamätám, používali ju málo, len cez sviatky a pri zvláštnych príležitostiach. Teraz stál uprostred otcov obrovský televízor a pred ním dve kožené kreslá. Medzi nimi stolík založený fľašami, pohármi, cigaretovými ohorkami, preplnenými popolníkmi.”

V rôznych článkoch sa dozviete, že kniha sa číta ľahko a rýchlo. Je to pravda. Dokopy má dielo 428 strán a prečítala som ju za 6 dní. Niektoré situácie doslova hltáte a nechcete pustiť knihu z ruky. Osobne mi práve tie časti, ktoré sa venovali úvahám išli pomalšie a často som sa myšlienkami odpútala od obsahu. Kniha je však kvalitne spracovaná a o to cennejšia, že rozpráva skutočné udalosti. Máte pocit, že ste sa počas tých pár strán s autorom takmer skamarátili.

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *