Kazuo Ishiguro: Neopúšťaj ma

Neopúšťaj ma je kniha, ktorá vám každým riadkom a každou stránkou viac a viac odhalí celý príbeh. Nečakajte, že je to jedno z tých diel, kde už od začiatku budete vedieť, ako bude dej pokračovať. Verte mi, že každou minútou, ktorú strávite pri jej čítaní budete prekvapený.

Hlavnou rozprávačkou príbehu je Kathy H., tridsaťročná bývalá študentka internátnej školy, ktorá opisuje svoje dospievanie na prvý pohľad idylickom anglickom vidieku. Kathy vás na začiatku prevedie jej aktuálnym životom. Stará sa o ľudí, ktorí sa zotavujú z operácií. Keď hovorí svojim zverencom, že chodila na Halisham, všetci jej závidia. Aj oni patria medzi študentov internátnych škôl, ale nikdy sa pre nich na túto prestížnu školu nedostali. Vždy o nej iba počuli a snívali o tom, ako to tam môže vyzerať.

neopúšťaj ma

Kathy si spomína aj na najmenšie detaily z jej detstva, ktoré pochopila až neskôr, keď jednotlivé kocky skladačky začali do seba zapadať. Spomína na to, ako sa im slečna Lucy snažila vysvetliť pravú podstatu ich výchovy v Halishame. Kathy však nebola sama, ktorá zamýšľala nad tým, čo z nich bude, keď vyrastú. Tommy a Ruth sú jej najlepší kamaráti. Spoločne si prešli rokmi v Halishame a spoločne sa aj presťahovali do chatiek, kde prebiehala ich príprava na to, aby sa stali opatrovníkmi, ale aj darcami.

Toto je menší spoiler, ktorí ale pochopíte hneď na začiatku knihy Neopúšťaj ma. Už v mladšom veku tušia, že jedného dňa sa stanú darcami orgánov a jedného dňa sa o nich bude tiež niekto starať tak, ako sa oni budú starať o svojich predchodcov.

neopúšťaj ma

Príbeh je vyskladaný perfektne. Dej sa odkrýva postupne a až ku koncu zistíte jeho pravú podstatu. Nie je to iba ďalšia kniha o láske, existencii a dospievaní. Je to dielo s prvkami sci-fi, ktoré predstavuje, ako by mohla vyzerať realita nášho sveta. Niektoré pasáže vás budú nútiť zamyslieť sa nad vlastnou existenciou a niektoré vás dojmú. A možno aj rozplačú, tak ako mňa. Neopúšťaj ma je neobyčajná kniha, ktorú ocenia všetci fanúšikovia náročnejšej a netradičnej literatúry.

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *