Keith Stuart: Chlapec z kociek

Chlapec z kociek od vydavateľstva Plus rozpráva príbeh otca a jeho autistického syna, ktorí si k sebe nevedia nájsť cestu. Až keď Sam začne hrať Minecraft a zasvätí do tohto sveta aj jeho ocina, postupne sa ich vzťah začína prehlbovať.

Alex ma niečo málo cez tridsať. Má ženu, dom a syna. Všetko naznačuje, že ide o klasickú rodinnú idylku. Rozdiel je v tom, že oni musia zápasiť s náladami a návykmi autistického Sama. Alex celú situáciu rieši útekmi do práce a tak všetko zostáva na pleciach jeho ženy Jody. Tá to už dlhšie nevydrží a navrhne, aby sa Alex na istý čas odsťahoval.

Chlapec z kociek

V priebehu pár mesiacov stratí Alex všetko, čo mu bolo v živote vzácne – milovanú manželku a syna, s ktorým sa ale nevie rozprávať, nedokáže s ním byť sám a celkovo sa bojí všetkého, čo by Sama mohlo rozrušiť. Jediné miesto, kde sa s ním cíti v bezpečí je ich obľúbená kaviareň. Keď však príde aj o prácu, ktorú vlastne nemal ani rád, rozhodne sa spustiť nový projekt – projekt Sam. Snaží sa nájsť cestu k synovi a pochopiť ho.

Všetko sa to začne v podstate náhodou, keď Sam začne hrať Minecraft. Chlapec z kociek sa do tejto hry zamiluje. Pri nej sa správa úplne prirodzene, dokáže o nej plynulo rozprávať, učí sa v nej nové slová a dokonca v nej aj spolupracuje s ostatnými deťmi. Jednoducho, Sam vo virtuálnom svete robí väčšinu vecí, ktoré normálne odmieta. A práve pri takýchto chvíľach si Alex uvedomí, že Sam je úplne obyčajná ľudská bytosť, ktorá sa na svet pozerá inak a aj jednoduché veci chápe odlišne.

Chlapec z kociek

Chlapec z kociek patrí medzi tie silnejšie príbehy aj kvôli tomu, že je inšpirovaný skutočnosťou. Keith Stuart píše o počítačových hrách a keď jeho synovi diagnostikujú autizmus, tiež si postupne k nemu hľadá cestu. Začne svojim deťom viac rozprávať o tom, čo robí a ukazuje im rôzne hry.

Kniha má však pre mňa jednu slabinu a to je preklad. Miestami je kŕčovitý s neprirodzeným výberom slov na čo doplácajú hlavne dialógy.

Chlapec z kociek

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *