Knihy, v ktorých hrdinovia zažívajú social distancing

Pojem social distancing teraz počujeme z každej strany. Všetci nám odporúčajú, aby sme sa s nikým nestretávali a v ideálnom prípade sa zdržiavali stále doma. Druhý týždeň trávim zavretá v byte a poviem vám, že ak ešte raz na mňa vybehne článok, čo robiť v čase pandémie, porazí ma.

www.martinus.sk

Nepotrebujem, aby mi niekto vravel, ako mám tráviť čas. Stále mám pocit, že ho mám málo a nevenujem toľko pozornosti veciam, ktoré som si na začiatku karantény naplánovala. Nebudem klamať, článok, čo čítať v čase korony alebo pandémie napadol aj mne, ale prišiel mi úplne zbytočný.

Pri pozeraní na moju mini knižnicu mi však napadlo niečo úplne iné. Zistila som, že doma mám knihy, v ktorých hrdinovia, niektorí dobrovoľne a iní menej, zažívali svoj vlastný social distancing. Buď sa ľuďom vyhýbali úplne, alebo sa s nimi stretávali v menšej miere. Takže, áno. V podstate mám tiež pandemický článok.

social distancing doppler

Erlend Loe – Doppler

Doppler je vzorný manžel aj otec. Jedného dňa sa však všetko zmení. Ako si tak jazdí v lese na bicykli, spadne a zostane ležať na chrbte. Pohľad na stromy a svet zdola ho zrazu naplní a kompletne ho zmení. Zoberie si stan a odsťahuje sa od svojej rodiny. Chce sa zbaviť všetkých materiálnych vecí, ktoré vlastní a presťahovať sa do prírody. V nórskych lesoch však nie je úplne sám. Adoptuje si losie mláďa.

Doppler vo svojom lesnom živote pár ľudí stretne a vo väčšine prípadov sú to aj vtipné situácie.

Isabelle Autissier – Náhle sami

Horolezkyňa Louise a jej manžel Ludovic sa rozhodnú, že si urobia romantický výlet na plachetnici. Nikde nikto, len pokojné more, ktoré ich unáša. Naplánujú si zastávku na ostrove, kde podľa odporúčaní môžu pozorovať tučniaky a zdolávať ľadovce. Užívajú si krásu tejto chránenej oblasti a keď sa zrazu počasie náhle zmení, nestihnú sa vrátiť do bezpečia svojej loďky. Noc strávia v opustenej rybárskej základni a ráno zistia, že ich plachetnica Jason zmizla a oni sú odkázaní iba sami na seba.

Uznávam, nie úplný social distancing, ako by sme si predstavovali.

social distancing walden

Henry David Thoreau – Walden alebo život v lese

Henry David Thoreau si pri jazere Walden postavil chatku a býval v nej presne dva roky, dva mesiace a dva dni. Prvýkrát bola vydaná kniha v roku 1854 a popisuje v nej koľko ho celá chatka stála, ako ju sám postavil a ako sa mu v lese žilo. Walden alebo život v lese sa považuje za najkrajšiu knihu o prírode, ktorá vôbec vznikla.

A ja jej to ani neberiem. Len miestami ma Thoreauve filozofovanie nad vtedajšou spoločenskou situáciou nudilo.

Jon Krakauer- Into the wild

Chris McCandless je unavený zo spoločnosti. Z toho, že má žiť podľa nalinajkovaných tradícií. Po skončení školy sa rozhodne pre rázny krok. Rozdá všetko, čo má a odíde za dobrodružstvom na Aljašku. Rodičom a dokonca ani vlastnej sestre nič nepovie, zmení si meno na Alexander Supertramp a nepripravený sa ocitne sám v divej prírode.

Kniha je skôr reportáž, v ktorej Jon Krakauer pátra po stopách Chrisa. Snaží sa prísť na to, prečo sa zachoval tak nezodpovedne a o svojich plánoch nepovedal ani najbližšej rodine.

social distancing into the wild

Alina Bronsky – Posledná láska baby Dune

Baba Dune bývala v Černove odkiaľ sa po výbuchu jadrovej elektrárne musela odsťahovať. Keď však zostane už bývať sama, rozhodne sa vrátiť do rodného mestečka. V stále rádioaktívnej oblasti má iba pár susedov, ale jej to nevadí. So svojimi spomienkami na Igora a dve deti, ktoré teraz žijú v zahraničí, si vystačí aj sama.

Veľmi milý a úprimný príbeh baby Dune, ktorá si vyberie osamelý život, ale za to v prostredí, ktoré má najradšej.


Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *