Ladislav Zibura: 40 dní pěšky do Jeruzaléma

Českého komika, copywritera a spisovateľa Ladislava Ziburu vám už nemusím predstavovať. Na Šuflíku sa v minulosti objavili jeho dve novšie knihy Pěšky mezi buddhisty a komunisty a Už nikdy pěšky po Arménii a Gruzii. Svoju zbierku som doplnila o jeho prvotinu, ale s novou titulkou od štúdia Tomski&Polanski, s názvom 40 dní pěšky do Jeruzaléma.

Cieľ cesty knihy 40 dní pěšky do Jeruzaléma je všetkým jasný. Ako sa tam však dostane? Odpoveď je jednoduchá: cez Turecko. Na začiatku diela opisuje, kde sa v Ladislavovi prebudila túha chodiť pešo. Púte majú svoj symbol v náboženstve, ale hlavne počas chodenia si dokážete vyčistiť hlavu, prísť na nové nápady, myšlienky a pozrieť si miesta, ktoré by inak zostali pred vami skryté.

Ako to je už u Ladislava zvykom, nič si neplánuje dopredu. Ubytovanie si zháňa na mieste a keď ho nikto z domácich obyvateľov neprichýli, rozloží si svoje lôžko pod hviezdnou oblohou. To bolo na tejto púti mierne komplikované, keďže sa po zemi ktúrila rôzna háveď od škorpiónov, cez hady až po pavúky. Teda, nič pre mňa.

ladislav zibura

Oproti jeho novším knihám tu nájdete menej tipov na záujimavé miesta, štýl písania je strohý a vecný presne tak, ako ho to naučili na vysokej škole. Prezradí vám ako upokojuje svoju mamku, že je všetko v poriadku, vysvetlí, prečo sú Turci najpohostinnejší národ na svete a že počas ramadánu si nedáte šálku čaju len tak hocikde.

Zo všetkých troch kníh som však v 40 dní pěšky do Jeruzaléma narazila na navtipnejší zážitok, pri ktorom som sa úprimne od srdci smiala v MHDečke dobrých 10 minút. Ladislava totiž zobrali mladíci na miestnu diskotéku, kde sa oslavoval koniec ramadánu ako inak so zbraňami a alkoholom v ruke. Nebojte sa, nikto sa nezranil.

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *