Ladislav Zibura: Už nikdy pěšky po Arménii a Gruzii

Ladislav Zibura sa už na Šuflíku objavil so svojou v poradí druhou knihou Pěšky mezi buddhisty a komunisty. Tento pešochodec sa minulý rok vybral objavovať pre mňa dve zaujímavé krajiny – Gruzínsko a Arménsko.

Ako už názov napovedá, po svojich by sa do týchto končín už nikdy nevybral. Ale nie, nenechajte sa odradiť. Ladislav Zibura si Gruzínsko aj Arménsko pochvaľuje. Hlavne, čo sa týka pohostinností ľudí, ktorí mu na každom kroku ponúkajú víno alebo pálenku.

Ladislav Zibura

Svoju púť začal v Gruzínsku, kde si hľadá miestečko na prespanie vyzbrojený plachtou na auto a spacákom. Keďže si miestni ľudia neskutočne vážia hostí, nedovolia mu takmer nikdy prespať vonku. Skoro stále ho niekto volá k sebe domov, kde sa najskôr opijú, navečerajú, zaľahnú do postele a ráno sa pokračuje v nastavenom tempe. Iba málokto chcel od Ladislava peniaze.

Ušliapať toľko kilometrov nie je žiadna sranda, a tak si Ladislav zoberie na pomoc bicykel, s ktorým sa dostane do Arménska. Tu musím povedať, že po jeho opise prírody, kláštorov a kostolov takmer na konci sveta, som zatúžila Arménsko navštíviť.

Ladislav Zibura

Túto dlhú cestu bicykel ako tak dával, ale jeho koleno zlyhalo. Musel začať robiť to, čo neznáša – stopovať. Zistil však, že v Arménsku je to veľmi jednoduché, pretože opäť raz miestnym obyvateľom nedovolí srdce ani bontón nezastaviť cudzincovi.

A tak sa dostal Ladislav Zibura na školský výlet, spal pod viac ako tisícročným platanom, zviezol sa do Náhorného Karabachu so skupinkou Rusov a vybral sa aj loviť ryby s podivnými chlapmi.

Ladislav Zibura

Nechcem vám prezrádzať viac, ale na každej druhej strane sa môžete tešiť na nejaké šialené dobrodružstvo, ale aj na zaujímavé informácie z oblasti histórie týchto krajín. Opäť raz nechýbajú nádherné ilustrácie od Tomski&Polanski, ktoré podčiarkujú celý obsah knihy.

Niekomu prekáža štýl písania, ktorý je plný vtipíkov, niektoré sú skutočne zbytočné, ale je to štýl ktorým sa Ladislav Zibura prezentuje. A perfektne sa hodí k jeho miestami absurdným príhodám.

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *