Lajla Rolstad: Vlčí ostrov

Autobiografické diela o cestovaní patria medzi moje najobľúbenejšie. A ak sa ešte hlavná hrdinka vyberie do prírody, takmer určite odo mňa dostane 5 hviezdičiek z piatich. Vlčí ostrov presne zapadá do tejto kategórie. Aj keď nakoniec odo mňa dostal 4 hviezdičky.

Lajla Rolstad je mladá žena, ktorá trpí depresiami. Na začiatku knihy sa vyberie na ťažkú misiu, ktorá jej má pomôcť prekonať toto zložité obdobie. Na pár mesiacov sa stane správkyňou malej chatárskej oblasti v Kanade. Každodenný výhľad jej spríjemňuje Vlčí ostrov. Až na pár domácich a ľudí, ktorí sa starajú o chaty počas zimy podobne ako ona, je na ostrove sama.

vlci ostrov

Učí sa spolunažívať s prírodou, vážiť si každú chvíľu, ale spoznáva aj inšpiratívnych ľudí a lásku. Tá je však viac tragická ako romantická. Po tom, čo sa musí vrátiť naspäť do Nórska sa rozhodne našetriť a vydať sa do milovanej Kanady znova. Vyzbrojená vodičským preukazom navštívi kamarátku, s ktorou sa spoznala v časti knihy Vlčí ostrov, stretne sa s bývalým partnerom a spoznáva krásy Kanady, ale aj jogy a vegánskeho spôsobu života.

Na svojich cestách po Kanade a Ameriky navštívi festival Burning man, aj keď v knihe nie je priamo pomenovaný, nie je ťažké ho nespoznať. Ako žena a ešte sama na cestách stretáva zvláštnych chlapov, ale strach jej naháňajú aj medvede. Cesty tvoria druhú časť knihy.

vlci ostrov

Posledná z názvom Údolí koní vracia Lajlu opäť do opustenej kanadskej prírody, kde s radosťou príjme úlohu starať sa o dve chaty páru, ktorý sa počas zimy vydáva na cesty. Aj tu sa spoznáva s rôznymi ľuďmi a potomkami pôvodných obyvateľov.

Tým, že sa často stretáva s indiánmi, spoznáva aj rôzne rituály a učí sa remeslu liečiteľa. Kniha je napísaná priamo, bez zbytočných umeleckých prvkov. Opisuje fyzickú a psychickú cestu ženy, ktorá prežíva šťastné, ale aj horšie chvíle. Opisuje svoju každodennú rutinu, ktorá jej pomáha prekonávať depresie a učí sa opäť spoznávať samú seba. A nádherná kanadská príroda iba podčiarkuje túto jej cestu.

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *