Louis de Bernières: Mandolína kapitána Corelliho

Najznámejší román tohto spisovateľa s francúzskym menom, ktorý sa narodil v Londýne, ste mohli vidieť aj v sfilmovanej podobe. Priznám sa, že film som nikdy nevidela a o to viac ma zaujímalo, o čom kniha je. Mandolína kapitána Corelliho opisuje silný príbeh, v ktorom okrem smutných častí nájdete aj tie vtipnejšie a od začiatku do konca ponúka skvelý čitateľský zážitok.

Príbeh sa odohráva na iónskom ostrove Kefalénia, kde si obyvatelia žijú svojím pokojným životom. Viete, je to taká tá “dedinka”, kde sa každý pozná s každým a nikto neutají svoje tajomstvá a hriechy.

Vyzerá to tam asi takto: obézny farár holduje dobrému vínu, obor Velisarios je najväčší silák široko ďaleko a pohodlne zdvihne nad hlavu mulicu aj s človekom. Najväčšia oslava roka je slávnosť svätého Gerasima, kde sa všetci najedia, opijú a čakajú na zázrak uzdravenia chorých ľudí. Svätý Gerasimo si vždy vyberie jednu osobu, ktorej počas tohto dňa pomôže úplne vyzdravieť.

Mandolína kapitána Corelliho

Všetky tieto udalosti sa odohrávajú počas krásnych slnečných horúcich dní, kedy počuť šum mora a všade vonia rozmarín, bazalka a na dvoroch rastú niekoľko rokov staré mohutné olivovníky.

V knihe Mandolína kapitána Corelliho sa snaží zachytiť historické udalosti tohto krásneho ostrova doktor Jannis, ktorý žije v domčeku na kopci so svojou dcérou Pelagiou. Nie vždy sa mu darí podať taký výsledok, aký očakáva a vtedy skončia tieto popísané strany ako večera pre ich kozu. Medzi tie krajšie dni patrí aj požiadanie o ruku Pelagie, ktoré dostane od rybára Mandrasa.

Všetky tieto veselé udalosti sa odohrávajú na pozadí vojny, ktorá sa k nim ešte nedostala. Nepriamo ich zasiahne, keď Mandras odíde na front. Po čase sa však ostrov nevyhne okupácii Talianska a do doktorovho domu sa nasťahuje kapitán Corelli. Veselý mladík, ktorý má vždy po ruke jeho milovanú Antóniu – mandolínu. Ako už z názvu Mandolína kapitána Corelliho vyplýva, medzi ním a Pelagiou preskočí zakázaná iskra.

Mandolína kapitána Corelliho

Idylka netrvá dlho a veselých a pozorných Talianov vystriedajú Nemci, ktorí začnú ostrov ničiť. Mesiace hladu a nedostatku sa ešte viac prehĺbia. Nechcem vám prezradiť úplne celý dej. Môžem vám však sľúbiť, že udalosti, ktoré postupne prídu ste na začiatku príbehu nečakali.

V kapitolách sa okrem života na ostrove dozviete viac o pozadí druhej svetovej vojny, o vzťahu talianskych politikov a vojakov k Nemecku a zas naopak. Takmer každá kapitola je rozprávaná z pohľadu niekoho iného a chvíľku vám bude trvať, kým sa v tom zorientujete.

Mňa osobne časti, ktoré boli venované vojenským taktikám a politike bavili menej. O to lepšie však boli časti zo slnečnej Kefalénie a rozprávania vojaka Carla Piera Guercia. Mandolína kapitána Corelliho je klasika, ktorá si určite zaslúži byť súčasťou vašej domácej knižnice.

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *