Made in Japan: Eseje o současné japonské popkultuře

Made in Japan poteší všetkých fanúšikov japonskej kultúry. Dozviete sa tu všetko od j-pop, anime, videohry a filmy. A poteší aj tých, ktorí nie sú zbláznení do japonskej kultúry, ale radi sa dozvedia nové veci o ďalekých krajinách a všetkých tých, ktorí zbožňujú kvalitne graficky spracované knihy, tak ako ja.

Kniha je rozdelená do 5 hlavných kapitol – otaku, manga, anime, videohry a film. Každá kapitola má svojho vlastného autora. Tým, že sa jedná o eseje, textíky sú prevažne o teórii. Niektoré kapitoly sú akademickejšie, iné menej.

kniha made in japan

Jedno však majú spoločné. Na každej stránke sa dozviete fakty, ktoré popisujú vývoj konkrétnej oblasti. Napríklad, v časti otaku sa dozviete, že toto označenie malo vo svojich počiatkoch negatívny význam. Prispeli k tomu aj vraždy, ktorých páchatelia čítali komiksy, pozerali anime a hrali sa videohry.

Je zaujímavé sledovať, ako sa postupne komiksy a seriály dostali až do ich dnešnej podoby. V Made in Japan sa nedozviete iba suché fakty a roky, kedy vznikali konkrétne druhy mangy a anime. Autori sa zameriavajú aj na pozadie vzniku. Dočítate sa o udalostiach, vďaka ktorým je dnes japonská kultúra celosvetový fenomén.

videohry made in japan

Časť videohier sa prevažne zameriava na jednu produkčnú spoločnosť, ale aj tu nájdeme zopár zaujímavostí. Ak ste vizuálny tip, v tejto kapitole vás určite zaujme grafické prevedenie jednotlivých hier a naučíte sa autorov rozpoznávať pomocou liniek.

Pri filmovej časti si zaspomínate na Kruh alebo Nenávisť, ale zoznámite sa aj s japonskými klasikami, ktoré získali úspech na svetových filmových festivaloch. Bohužiaľ, dnes sa už japonské filmy netešia takej obľube ako kedysi.

anime made in japan

Made in Japan je krátka knižka, ktorá skrášli vašu knižnicu. Zistíte, prečo ste vlastne mali toho Pokémona v detstve tak radi a získate aj pár turistických tipov po Japonsku. Veľmi chválim, že text (miestami viac teoretický ako beletristický) je doplnený o fotky, ilustrácie a krátke anotácie. Ak ste do japonskej kultúry totálne zbláznení, poteší vás aj odporúčaná literatúra na konci knihy.

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *