Maeve Brennan: Príbehy z New Yorku od Rozvláčnej dámy

Maeve Brennan je Írska spisovateľka a žurnalistka, ktorá začala svoju kariéru v módnom časopise Harper’s Bazaar. Neskôr začala pravidelne prispievať do rubriky Šum mesta v časopise New Yorker pod pseudonymom Rozvláčna dáma. Písala o všetkom, čo sa v tomto živom meste dialo. Vo svojom stĺpčeku, ktorý písala od roku 1954 až do roku 1981 hodnotila spoločenskú situáciu.

Maeve Brennan vtipne s nadhľadom a ľahkosťou komentuje dianie okolo seba. Jej stĺpčeky vyšli ako zbierka Príbehy z New Yorku a predstavujú akúsi poctu tomuto mestu, ktoré buď milujete alebo nenávidíte. Pri jej príbehoch, pre mňa s krásnym nádychom retra a vintage, si predstavíte preplnený Times Square, nájomné byty s vysokými stropmi a krbmi, hádajúce sa páriky v reštauráciách a baroch, ale aj náhodných okoloidúcich, ktorých by ste mohli stretnúť aj vy.

Maeve Brennan

Jej príbehy mi z časti pripomenuli Carrie Bradshaw, ktorá tiež prispievala do novinového stĺpika, ale na sexuálnu tému. V niečom sú mi tieto dve dámy podobné. Obidve uvažujú nad tým, čo sa skrýva pod povrchom a zamýšľajú sa, ako sa mesto vo svojej kráse môže ešte zmeniť a kam smeruje. Pri Maeve Brennan, samozrejme, situácie odrážajú príslušné časové obdobie, ale práve v tom je pre mňa to čaro. Zistiť, ako New York fungoval v 5O,6O a 70-tych rokoch, ktoré boli plné cigariet a obedných drinkov. Martini na obed by som neodmietla nikdy.

Maeve Brennan

Maeve Brennan patrila vo svojej dobe medzi špičku o čom môže svedčiť aj to, že si ju Truman Capote vybral ako živú predlohu svojej hlavnej hrdinky knihy Raňajky u Tiffanyho. Aj keď mala Maeve ku koncu života rôzne zdravotné a psychické problémy, vždy si ju budú všetci pamätať ako dámu s výrazne narúžovanými perami a nerozlučnou cigaretou v rukách.

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *