Magnus Mills: Tři za králem šli

Magnus Mills bol donedávna pre mňa neznámym autorom. Tento londýnsky šofér autobusu prekvapil literárny svet svojím talentom a okamžite ho začali prirovnávať k Samuelovi Beckettovi. Tři za králem šli síce nie je jeho prvotina, ale je prvou knihou, ktorá sa mi od neho dostala do ruky.

Príbeh knihy je trošku zvláštny. Odohráva sa v horách na presne neurčenom mieste a v neurčenom čase. Hlavný hrdina knihy sa rozhodne opustiť moderný svet, rodinu, kamarátov, susedov a vydá sa na cestu, ktorej cieľom je nájsť kanón. Jeho snom je usadiť sa v ňom, postaviť si vlastný dom a žiť pokojný život na samote.

Tři za králem šli

Pri hľadaní však narazí na opustený plechový domček. Je v perfektnom stave, ak nepočítame okenice, ktoré sa tuhšie otvárajú, a piesok, ktorý stále naveje vietor pred dvere. Rozhodne sa zostať v plechovom domčeku a postupne si vytvára svoju rutinu. Zoznamuje sa so svojimi najbližšími tromi susedmi, ktorí bývajú od neho niekoľko kilometrov. Práve to sa mu na bývaní v plechovom domčeku páči. Ak nechce, nemusí sa s nikým stretávať.

O to viac je pre neho šok, keď sa na prahu jeho dverí objaví Mary Patrie. Jedna povedzme známa, s ktorou sa párkrát rozprával a ako mu neskôr pripomenula, povedal jej o pláne nájsť kanón a vybudovať si tam životný priestor. Na bývanie so ženou nebol úplne pripravený, ale postupne sa z nich stane viac-menej harmonický pár.

Tři za králem šli

Keď sa jeho traja susedia rozhodnú premiestniť svoje domy o niekoľko kilometrov ďalej, len aby boli blízko záhadnému susedovi, ktorého všetci ospevujú, Mary Patrie vyšle nášho hrdinu, aby to išiel preskúmať. S prekvapením zistí, že nie je jediný, ktorý má životné sny o bývaní v lese.

Tři za králem šli je nepredvítateľný príbeh o samote, kulte osobnosti a ľudskej psychike, ktorá funguje rôznymi spôsobmi. Často však dokáže prekvapiť tak, že sme to nečakali.

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *