Margaret Atwood: Penelopiáda

Margaret Atwood ma dostala svojím dielom Príbeh služobníčky. Príbeh o dystopickej budúcnosti, kedy náboženskí fanatici vytvorili vlastnú Gileádsku republiku a ženy majú jasnú úlohu – rodiť a slúžiť, je perfektným čítaním.

Penelopiáda nie je o nič menej kvalitná kniha. Penelopa, manželka Odysea, sesternica krásnej Heleny Trójskej, sa rozhodne porozprávať pravdu. Nebola taká naivná a slabučká, ako si všetci mysleli. Bola to žena, ktorá sa niekoľko rokov, kým bol jej manžel preč, starala o kráľovstvo a vychovávala syna.

Penelopiáda

Penelopa odjakživa musela bojovať s Helenou, ktorá bola tá krásna, tá koketná deva, ktorá si podmanila všetkých chlapov, ale aj ženy v jej okolí. Všetci ochkali nad jej vzhľadom a to Penelopu štvalo najviac. Práve ona poznala pravý Helenin charakter. Keď sa konali bežecké preteky, ktorých víťaz sa mal stať Penelopiným manželom, ani vo sne nečakala, že to bude práve Odyseus. Mal krátke nohy, ale o to širšiu hruť, a bol celkom pohľadný.

Helenin otec dohodol, aby po sobáši odišla Penelopa žiť k Odyseovi. Obyčajne to bývalo tak, že manžel sa priženil do domu manželky. Rodinné pechtle mechtle o majetky to však zariadili opačne. A tak sa Penelopa ocitne na samote, kde sa cíti nevítaná. Keď Helena utečie s Parisom, pomyslí si, že to je typická ona. Len aby sa všetko točilo okolo nej. Odyseus a ostatní nápadníci zložili pri Heleninej svadbe prísahu, že ju budú vždy ochraňovať. A tak nasadne na loď a pomáha pri dobíjaní Tróje.

Penelopiáda

Penelopa zostane sama s dieťaťom, ku ktorému sa jej opatrovateľka pomaly nedovoli ani priblížiť. Po pár rokoch musí odháňať nápadníkov, ktorých osud sa skončí po Odyseovom návrate tragicky. Tragicky sa skončí aj život jej milovaných dvanástich slúžok.

Nemyslite si, že Penelopiáda je nudný epos. Je to svieži a humorný príbeh. Také príjemné rozprávanie Penelopy o tom, čo sa skutočne stalo. Pomedzi jednotlivými kapitolami nájdete piesne slúžok, ktoré dodávajú celému príbehu mierne satirický nádych.

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *