Margaret Atwood: Príbeh služobníčky

Príbeh služobníčky je opäť raz kniha, ku ktorej ma priviedol seriál. Prvá séria The Handmaid’s Tale so skvelou Elisabeth Moss bola perfektná a osobne sa už neviem dočkať tej druhej. Na skrátenie tejto chvíle som si prečítala jeho knižnú podobu.

Na internete sa sformovali dva tábory: je lepšia kniha Príbeh služobníčky alebo seriál? Taká tá klasická dilema, ako to už pri knižných predlohách býva. Za mňa musím povedať, že kniha a seriál sú v niečom rovnaké, ale častejšie sa vyskytuje to odlišné a neviem si vybrať, čo sa mi páči viac.

príbeh služobníčky

Kniha predstavuje denník Offred, v ktorom ani raz neprezradí svoje meno a ani meno svojej dcéry. To, že mala dieťa sa dozvedáme postupne iba v náznakoch. Keď už som pri mene Offred, na chvíľku sa zastavím. Jediná vec, čo mi pri knihe vadila bol preklad týchto prívlastkov slúžok. Prekladali ju ako Fredova, Warennova. Neviem si pomôcť, ale jednoducho Offred a Ofglen znie lepšie.

Vrátim sa však naspäť k dejovej línii. Offred postupne pri „bežných“ situáciách spomína na svoj bývalý život. V porovnaní so seriálom tieto spomienky nie sú také detailné a miestami až nedopovedané. Tak či tak sa však dozvedáme, čo sa dialo v centre, ako urobili segregáciu žien a ako ich vzdelávali, napríklad pornom. Áno, tušíte správne, to im ukazovali v negatívnom zmysle.

Offred sa často vracia k Moire, svojej kamarátke, ale hlavne spomína na matku. Pokiaľ ma moja pamäť neklame, tá sa v seriáli neobjavovala vôbec. Jej vzťah s Nickom sa tiež začne trošku inak a aj Janine má inú dejovú líniu. To vám však prezrádzať nebudem, aby som vám nedala ešte viac spoilerov.

príbeh služobníčky

Čo ma však najviac dostalo na knihe sú dve veci. Prvýkrát bola publikovaná v roku 1985! Dobre, možno to nie je také šokujúce, ale mňa úplne dostalo ako už v tom období Margret Atwood videla postfeministickú budúcnosť Ameriky 21. storočia v takomto šokujúcom rozmere.

Druhá je doslov, ktorý je písaný formou prepisu z konferencie, ktorá sa konala v roku 2195 a vracala sa ku gileádskemu režimu. Profesor tu rozpráva, čo sa stalo s Veliteľmi, približuje celú filozofiu a priebeh tejto republiky.

A TERAZ MEGA SPOILER! Hovorí o tom, že celé svedectvo opísané v knihe je prepis kaziet, ktoré sa našli zakopané v zemi. Offred teda všetko, čo je v knihe nepíše a nehovorí reálne v tom okamihu, keď sa to deje, ale spomína na tieto situácie spätne. Preto môžu niekde pôsobiť zmätene.

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *