Margaret Atwood: Z hlubin

Nie je žiadnym tajomstvom, že si ma Margaret Atwood získala dielom Príbeh služobníčky. Odvtedy ste mohli na Šuflíku objaviť aj jej skvelú Penelopiádu, v ktorom Penelopa rozpráva svoj skutočný príbeh o tom, ako to všetko naozaj bolo.

Príbeh Z hlubin už ale u mňa také nadšenie nevyvolal. Hlavná hrdinka bez mena a identity sa vydáva so svojím priateľom a ďalším párikom do jej rodného kanadského mestečka. So svojimi rodičmi a bratom vyrastala v zrube na ostrove mimo civilizácie, ktorý postavil jej otec. Chodili na ryby, pestovali si zeleninu a na svojom kúsku pôdy mali všetko, čo potrebovali. Keď začali neskôr chodiť do školy, deti z mesta sa im smiali, pretože ich mali za čudákov. Aj ona sama si tak niekedy pripadala, a keď sa jej niekto spýtal, čím chce byť, keď vyrastie, odpovedala dámou. Chcela byť upravená, sofistikovaná a moderná žena.

z hlubin

Všetky tieto výjavy z detstva si začne pripomínať až po tom, čo so svojimi priateľmi príde do zrubu, kde má jasnú úlohu – nájsť strateného otca. Inak by ani nebola donútená vrátiť sa domov k rozpadnutej rodine. Jej matka umrela, s bratom sa nestretáva a s otcom prerušila kontakty už dávno. O jeho zmiznutí sa dozvedela od rodinného známeho. Po príchode do mestečka sa však cíti ako votrelec. Je na mieste, ktorého jazyk nepozná, so zvykmi, ktoré si nikdy neprisvojila.

z hlubin

V prírode so všade prítomnými spomienkami si však začne uvedomovať svoju skutočnú podstatu. Zisťuje, kým alebo čím sa za tie roky svojho života stala a snaží sa nájsť si svoje miesto. Myšlienka príbehu Z hlubin je skutočne pútavá, ale niektoré, hlavne tie prírodné časti sa mi čítali ťažšie. A to patrím medzi milovníkov prírody. Musím však povedať, že koniec knihy je výborný a aj vďaka nemu som knihe odpustila tie horšie pasáže.

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *