Martin Selner: Autismus & Chardonnay

Martin Selner žije v Prahe a pracuje v centre, kde sa stará o ľudí s poruchou autizmu. Už pár rokov píše blog, ktorého názov nesie aj jeho kniha – Autismus & Chardonnay. Za blog získal niekoľko ocenení a nominácií a verte, že určite právom. Jeho texty sú vtipné, edukačné a zo života. A práve z nich je vyskladaná jeho knižná prvotina.

autismus&chardonnay

Na deti s poruchou autizmu sa pozeráme cez prsty. Môžete si tvrdiť, čo chcete, ale v spoločnosti to majú neskutočne ťažké. Rodičia nechcú dovoliť svojim deťom, aby sa s nimi hrali, obchádzajú ich oblúkom a niekedy si jednoducho myslia, že tieto deti sú divné a neriešia prečo. Presne tieto situácie popisuje Martin. Každý deň sa v škole stretáva s ich vlastným detským svetom. Musí k nim pristupovať inak, ale v konečnom dôsledku ich učí presne tak, ako to zažívajú deti bežne v škôlkach alebo základných školách.

Okrem toho, že poukazuje na ich problematické vnímanie a zaradenie do spoločnosti, predstavuje detičky aj z druhej strany. Ich nevinnosť a vlastné ponímanie tohto sveta sú zábavné. Nemyslím teraz ten vysmievaci tón a humor. Je to milé. To je to, čo si poviete pri čítaní. Napríklad, keď učí deti hodiny na hodinách s dinosaurom a spýta sa ich na čas, povedia, že sú treťohory. Autistické deti sú často vnímavejšie a dokážu si všimnúť a zamerať sa na detaily, ktoré nám unikajú.

autismus&chardonnay

Autismus & Chardonnay je kratučká kniha, ktorú zhltnete cestou do práce alebo pri večernom víne na gauči. Áno, víne. Martin si tiež po jeho ťažkej práci dopraje pohár bieleho, aby sa vyrovnal s tým, čo cez deň rieši. Okrem toho, že vás pobaví vám poskytne pohľad do duše autistu z prvej osoby. A ak vás kniha zaujme, môžete si už dokonca objednať aj jej druhé pokračovanie.

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *