Meik Wiking: The Little Book of Hygge

Neviem ako vy, ale ja si lepšie severské meno ako Wiking neviem predstaviť. Je historické, silné a svojím spôsobom kráľovské. O to viac ma potešilo, že rozkošnú knihu s názvom The Little Book of Hyge  napísal pán s menom Meik Wiking.

Meik pracuje ako CEO v Inštitúte pre výskum šťastia v Kodani. V mojich očiach je to vysnívaná pozícia vo vysnívanom meste. Ako ste už určite počuli, Dáni už pár rokov patria medzi najšťastnejší národ na svete. Majú vysoké dane, služby sú drahé a oni sa aj tak na nič nesťažujú.

obalka knihy o Hyge

Dáni nemajú problém so zaplatením vysokej dane z príjmu. Majú pocit, že ich peniaze sa v krajine investujú do tých správnych oblastí. Sú vášniví cyklisti a iba v takej Kodani sa nachádza približne 300 km cyklistických chodníkov. Zaujímalo by ma, aké by toto číslo bolo v Bratislave.

Problematiku, prečo sú Dáni šťastný národ som nevytiahla náhodou. Inštitút pre výskum šťastia hľadá odpovede na túto aj iné otázky. A tak vznikla táto knižka, ktorá je akýmsi prieskumom spokojnosti dánskych obyvateľov. Ako napovedá už názov, tajomstvo sa ukrýva v hyge.

Hyge je také to cozy v angličtine. Niečo útulné a príjemné. Hyge je, keď ste na chate s kamarátmi. Po horskej túre sa vrátite do chatky, nalejete si varené víno, sedíte pri krbe vo vyťahanom svetri a starých vlnených ponožkách. Všade je ticho, ktoré ruší iba zvuk praskajúceho dreva. Chcete, aby táto scéna bola ešte viac hyge? Predstavte si, ako na okennej parapete bubnujú dažďové kvapky.

kniha o hyge

V knihe sa okrem faktov z prieskumov dozviete aj spôsoby, ako si vyčarovať hyge atmosféru u vás doma. Povinnosťou je lavica pod oknom, tlmené svetlá a krb. The Little Book of Hyge predstavuje zaujímavý pohľad na život Dánov, ich kultúru a na ich tajomstvo šťastného života.

Okrem obsahu poteší aj grafické spracovanie diela. Kniha o hyge predsa nemôže byť obyčajná. Nájdete v nej množstvo ilustrácií a fotografií. Upozorňujem, že pri jej čítaní zatúžite po jazde na bicykli, horách alebo pikniku v parku. A možno si začnete hľadať na internete drevené debničky, aby ste si z nich mohli urobiť poličky tak ako ja.

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *