Michel Houellebecq: Zostať nažive: a iné texty

Zostať nažive a iné texty sú zbierkou textov, ktoré vychádzali vo Francúzsku v deväťdesiatych rokoch. Michel Houellebecq je uznávaný básnik a prozaik, ktorý ponúka svoj pohľad na spoločenské situácie, ktoré v tej dobe hýbali francúzskym svetom.

Michel Houellebecq sa nebojí verejne prezentovať svoje názory, ostro kritizovať Jacquesa Préverta, vyjadrovať sa k architektúre, nemému filmu, ale hlavne odchodu nemeckých turistov. Práve ten ma zaujal a pobavil najviac. Ako keby po dosiahnutí určitého veku sa naša rodná krajina pre nás mení. Už nechceme bývať tam, kde doteraz, ale hľadáme nové možnosti. Ideálne niekde pri mori, povedzme Taliansko. Malá dedinka, iba zopár obyvateľov.

Michel Houellebecq

Prechádzate sa po ulici a zrazu vás prekvapia nápisy v nemčine, ako je to kurnik šopa možné? Všetko sa nakoniec vysvetlí, keď večer vyjdú do ulíc nemeckí dôchodcovia a táto dedinka je vlastne postavená práve pre nich.

Zostať na žive a iné texty však obsahujú aj iné kvalitné autorove úvahy. Jedným z nich je už podľa názvu návod, ako sa obrniť pred svetom, nájsť si v ňom svoje miesto, žiť a písať. Lebo mŕtvy básnik nepíše.

Michel Houellebecq

Knižôčka to je malá a krátka. Niektoré texty sa však čítajú ťažšie. Neviem, či je to prekladom alebo trošku intelektuálnym štýlom písania. Často som sa pri čítaní strácala vo vlastných myšlienkach a úvahách, ale určite jej dám ešte niekedy v budúcnosti šancu.

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *