Eat, Pray, Love od Elizabeth Gilbert

Ako sme už písali, najlepšie nápady vznikajú aj pri rôznych nekreatívnych činnostiach. Inšpiráciu, či už pracovnú alebo osobnú, môžeme načerpať aj z filmov a kníh. Rozhodli sme sa ukázať vám niečo z nášho súkromia a predstaviť vám naše knižné inšpirácie, ktoré nás pozitívnym spôsobom poznačili. 🙂

Prvou knižkou v tomto seriále je Eat, Pray, Love od Elizabeth Gilbert. Priznám sa, že táto knižka sa ku mne dostala náhodou. V jednej sérii The Big Bang Theory ju spomenul Raj. Nezabudol dodať, že mu zmenila život. Zaujalo ma to. Samozrejme som si najskôr pozrela film. Milujem cestovanie, bola som z neho unesená! Ako to však býva, knižky sú takmer vždy lepšie ako film. Tak som si ju vydupkala na narodeniny.

Musíš niečo obetovať, aby si čosi iné získal

Autobiografia Eat, Pray, Love rozpráva príbeh Elizabeth Gilbert. Všetko sa začína stratou. Nie niečoho, ale doslova všetkého. Elizabeth si uvedomí, že žije život s mužom, ktorého síce miluje, ale nie je s ním šťastná. Cíti, že žije v dome, ktorý sa jej vlastne ani veľmi nepáči, chodí s manželom na večierky, na ktorých byť nechce. To je len zjednodušené vysvetlenie celého ich problému. Nasleduje dlhý rozvod, pri ktorom príde o takmer všetky peniaze a majetok.

Liz pracuje ako redaktorka v časopise. Cestuje po najkrajších miestach sveta, o ktorých neskôr píše články. Po rozvode preto rozmýšľa, čo ďalej. Je odjakživa vášnivou cestovateľkou a nespútanou dušou. Rozhodne sa stráviť rok cestovaním. Jej vydavateľ jej navrhol, aby napísala knihu a dali jej tučnú zálohu. Karma niekedy nie je bitch, a preto má Liz peniaze na cestu.

6. hlavný hriech: obžerstvo

SpaghettiPo rozchode sa každý človek snaží nájsť si svoje hoby. Zamestnáva svoju myseľ, aby nemyslela na milovanú osobu, o ktorú prišiel. Aj v prípade. že iniciatíva vychádzala z jeho strany. Elizabeth si tiež našla svoju náhradu – taliančinu. Rozhodla sa naučiť po taliansky a Taliansko si zvolila za začiatok jej cesty.

Zostala v Ríme, kde zdokonaľovala v taliančine, chodila do večernej školy a stretla nových ľudí, ktorí sa stali jej talianskou rodinou. V príjemnom prostredí bohémskej krajiny sa snažila zosumarizovať zmysel svojej cesty. Rozhodla sa, že táto prvá etapa bude hlavne o pôžitku. Dopriala si každé jedlo, na ktoré dostala chuť. Pila množstvo vína a len tak si užívala život. Snažila sa dostať do psychickej pohody a hlavne držať celibát. Je paradox, že myšlienka celibátu jej napadla práve v Ríme, meste sexu.

Hľadanie božstva

Mních v IndiiZ Ríma sa Liz dostáva priamo do ašramu v Indií. Táto časť predstavuje opis jej cesty, počas ktorej hľadá Boha. Nikdy nebola pobožná, ani nechodila do kostola. Dávnejšie sa jej však zapáčila joga, meditácie a indická kultúra a náboženstvo. V New Yorku mala vlastnú guru, s ktorou mávali hromadné meditácie a sedenia.

Ašram predstavuje chrám, kde je veľmi ťažké sa dostať. Bývate a jete v podstate zadarmo. Vykonávať musíte len práce pre chrám. Tieto práce sú napríklad varenie, umývanie dlážky alebo starostlivosť o nových hostí.

Opäť tu spoznáva množstvo zaujímavých ľudí, ktorí sa s ňou podelili o životné príbehy. Nikdy nepríde do ašramu niekto len tak, zo zvedavosti. Väčšinou zažil rodinnú alebo osobnú tragédiu, ktorá ho poznačila na celý život. Je to miesto, kde sa stretli najrôznejšie smutné príbehy. Ľudia na ne nechcú zabudnúť, ale poučiť sa z nich a zmeniť sa.

Nájsť vlastnú rovnováhu

Ryžové pole na BaliSvoj cestovateľský rok ukončila na Bali. Okrem toho, že tu našla nečakane lásku, hlavnou myšlienkou bolo nájsť rovnováhu. Rovnováhu medzi zemou a nebom. Ešte pred rokom sa stretla so šamanom, Ketutom (po balijsky znamená Ketut štvrtý), ktorý jej “vyveštil” z dlane, že sa vráti na Bali, bude tam chvíľu bývať a učiť ho angličtinu.

Presne to sa aj stalo. Na oplátku ju on učil balijskú meditáciu smiechu a všetky iné potrebné veci, ktoré jej mali pomôcť nájsť svoju rovnováhu, ale aj svoje miesto na svete. Okrem toho, že sa tu lieči po svojom rozvode a vzdeláva sa, pomáha aj miestnym obyvateľom.

Prečo sa mi kniha Eat, Pray, Love páči

  • Je o cestovaní – Ako som už v úvode spomínala –  milujem cestovanie. Keby som mohla, precestujem celý svet. 🙂 Elizabeth navyše cestovala na miesta, ktoré by som chcela sama navštíviť. 
  • Je o hľadaní cesty – Páčia sa mi polomotivačné knihy, ktoré nenásilnou formou motivujú ľudí, aby sa zamysleli nad svojím životom a prehodnotili ho. Na mňa veľmi zapôsobila cesta a hlavne myšlienka hľadania svojej rovnováhy.
  • Je plná zaujímavých faktov – Tiež nepatrím medzi pobožných ľudí. Viac ako kresťanská viera ma zaujímajú východné náboženstvá. Hlavne budhizmus a hinduizmus. Páčia sa mi tradície a zvyky, ktorých v knihe nájdete hneď niekoľko. Práve fakty, legendy a tradície knižka čitateľa nielen baví, ale aj vzdeláva. Po nej som začala túžiť spoznávať tieto krajiny a hlavne kultúru ešte viac.

 

Ako ma kniha inšpirovala

Viac ako v pracovnej oblasti ma inšpirovala v osobnej. Po jej prečítaní som začala mať Indiu a Bali ešte radšej. Zaujímam sa o zvyky, kultúru a čítam podobne zamerané duchovné knižky. Napríklad, nikdy predtým by som si neprečítala len tak Siddhártu od Hermana Hesseho.

Začala som sa viac zaujímať o kultúru krajín, ale aj o duchovnú cestu. Môže to znieť ako typické motivačné drísty. Ale prehodnotila som svoj život a zbavila som sa vecí, ktoré ma nerobili šťastnou. Snažím sa svoj čas prerozdeľovať inak a hľadať svoju rovnováhu na zemi. 🙂

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *