Nicole Krauss: Temný priestor lesný

Nicole Krauss nie je vo svete literatúry žiadnym nováčikom. Možno ste sa už stretli s jej staršími dielami Dejiny lásky alebo Veľký dom. Knihu Temný priestor lesný vydáva po 7 rokoch mlčania a na Slovensku vyšla v novej edícia -klad od vydavateľstva Artforum.

Hlavným hrdinom novinky od Nicole Krauss je obchodník Jules Epstein, ktorý má všetko po čom túži. Milujúcu rodinu, veľkú kopu peňazí, luxusný penthouse a originály umeleckých diel. Počas svojho života neustále našiel niečo, po čom túžil tak veľmi, že to musel mať. A so svojimi zdrojmi si to aj mohol kúpiť. Až na staré kolená pochopil, že ako ľudia sa obklopujeme veľkým počtom vecí, ktoré nepotrebujeme. Naše životné hodnoty sú nastavené zlým smerom a často si nevážime to, čo už máme.

Nicole Krauss

A tak sa začne svojich vecí postupne zbavovať. Po vyše 30 rokoch manželstva ho opustí jeho žena. Niečo predá na charitu, niečo daruje, svojim rodnným príbuzným rozdáva peniaze, presťahuje sa do Tel Avivu a opustí život luxusu. Jeho rodine a právnikovi nezostáva nič iné, iba sa tejto pre nich skaze nečinne prizerať.

V dejovej linke sa prelína Julesov príbeh s príbehom matky, manželky, spisovateľky, ktorá hľadá únik v Tel Avive. Stretáva sa s odborníkom na život a diela Franza Kafku, ktorý jej má pomôcť pri písaní. V rodnom Tel Avive hľadá únik od rozpadajúceho sa manželstva a verí, že práve hotel, ktorý tak dôverne pozná, jej pomôže prekonať spisovateľský blok. Za pár dní však prežije množstvo nečakaných situácií a ocitá sa mimo svojej komfortnej zóny.

Nicole Krauss

Nicole Krauss a jej Temný priestor lesný zaujme oboma dejovými linkami. Mňa osobne viac bavilo rozprávanie o podnikateľovi Epsteinovi a pri spisovateľke som sa miestami strácala. Ale od druhej polovice začnú do seba jednotlivé citové rozpoloženia hlavných hrdinov zapadať a začnú sa preplietať ich potreby neustáleho hľadania niečoho väčšieho ako sme my sami.

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *