Olga Masiuk: Jak voní týden

Hrdinka detskej knihy Jak voní týden je malá Konstantina, ktorá má milujúcu rodinu a ocka, ktorý žije v ďalekom Gdaňsk. Na prvý pohľad sa môže zdať, že Konstantina je úplne obyčajné dievčatko. Oproti svojim spolužiačkam však má jednu odlišnosť – je slepá.

Celý svet vníma ako jednu veľkú tmu a o radostiach života sa dozvedá iba z rozprávania svojho strýka, tety, mamy ale hlavne babičky. To, ako plynie týždeň však vníma podľa vôní. Každý jeden deň má pre ňu charakteristickú vôňu podľa toho, čo robí, u koho trávi deň a, samozrejme, veľkú úlohu zohráva jedlo.

jak voní týden

Konstantina má však zopár snov. Jej najväčší je previesť sa na bicykli a cítiť vo vlasoch ten vietor, o ktorom rozprávala jej babička. Vie však, že táto jej túžba sa nemusí nikdy naplniť. Jedinou nádejou je nápadník jej babky, ktorý by ju na bicykli tlačil, ale stále to nebude tak rýchlo, aby cítila vysnívaný vietor.

jak voní týden

V knihe je opísaný Konstantínin svet tak, ako ho vníma ona. Obrázky, ktoré dotvárajú príbeh, sú farebné, ale aj tmavé, aby detský čitateľ mohol nahliadnuť do jej pocitov. V príbehoch sa nájdu situácie, v ktorých vysvetľuje, čo pre ňu znamená nevidieť a detskou nevinnosťou sa snaží pochopiť svet okolo seba.

Jak voní týden je pekná detská kniha, ktorá aj tým menším čitateľom priblíži svet hendikepovaných ľudí. Predstaví im, ako nevidomí ľudia nazerajú na náš pre nás normálny svet a s čím musia každý deň zápasiť. To všetko je zaobalené do krásnej detskej nevinnosti.

jak voní týden

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *