Pasi Ilmari Jääskeläinen: Literární spolek Laury Sněžné

Laura Sněžná je krehká dáma. Prevažne ju môžete stretnúť v bielych šatách a jej ruky sú stále ako ľad. Jedného dňa bez stopy zmizne a celé mestečko s názvom Zaječín nevie rozlúštiť túto záhadu. Nebojte sa, nejde o žiadnu rozprávku. Literárni spolek Laury Sněžné zastupuje magický realizmus vo Fínsku.

Ak sa aspoň trošku zaujímate o škandinávske krajiny, viete, že obyvatelia týchto končín veria v rôzne príšerky. Elfovia, víly, trolovia a iné lesné stvorenia. Veria, že tieto postavičky nie sú iba vymyslené rozprávkové bytosti, ale žijú okolo nich.

Literárni spolek Laury Sněžné ponúka pohľad do tohto sveta. Laura Sněžná je najobľúbenejšia a najslávnejšia fínska spisovateľka detských kníh o Potvůrkově. Ako už názov napovedá, hrdinami jej kníh sú rôzne rozprávkové bytosti. Knihy vyvolali taký ošiaľ, že každá fínska rodina má doma aspoň jednu magickú postavičku. V mestečku si dokonca môžete aj objednať mytologické zmapovanie vášho domu. Pani si u vás na záhrade na pár hodín pospí a povie vám presne, akých škriatkov máte u vás doma, a aký je ich problém.

literarni spolek laury snezne

Celý Zaječín si váži spisovateľku Lauru Sněžnú a aj jej literárny spolok. Ten tvoria 9 členovia, ktorých od mala Laura vychováva tak, aby sa stali veľkými spisovateľmi. A to sa im aj podarilo. Keď sa Ella Milanová, slečna s nefunkčnými vaječníkmi, ale pekne vykrojenými perami, dostane do tohto spolku ako 10. člen, predstavuje si, ako sa aj ona stane slávnou spisovateľkou.

Čo však čert nechcel, v deň, keď sa Ella stala právoplatnou členkou spolku a mala byť predstavená na večierku význam hosťom, stala sa už spomínaná záhada. Hostiteľka Laura Sněžná dlho neprichádzala medzi svojich hostí. Necítila sa dobre a opäť ju trápila migréna. Keď sa už konečne odhodlala predstúpiť medzi ostatných, ako inak v bielych šatách, urobila dva kroky a zmizla. Vyparila sa. Kam? To si už musíte prečítať sami. 🙂

spolek laury snezne

Literárni spolek Laury Sněžné nie je žiadna rozprávková kniha. Obsahuje mytologické prvky, ale nájdete tu aj sexuálne výjavy. Celý príbeh sa točí okolo zmiznutia Laury Sněžné, ktoré sa snaží Ella odhaliť. Postupne jej dobrovoľne-nedobrovoľne (nechcem prezrádzať viac) ostatní členovia literárneho spolku prezradia všetky tajomstvá, ktoré spolok v sebe ukrýva.

Literárni spolek Laury Sněžné je milá, záhadná a magická knižka. A ak je vám krkolomné meno autora známe, možno ste čítali aj jeho poviedku v knihe Lesní lišky a další znepokojivé příběhy. A ak budete mať po prečítaní otázky o Laure Sněžné, autor na svojom blogu napísal malý návod na to, ako odhaliť jej tajomstvo.

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *