Pasi I. Jääskeläinen: Magický průvodce městem pod pahorkem

Po knihe Literárni spolek Laury Sněžné tu máme ďalšie dielo od tohto fínskeho autora. Keď čítate Magický průvodce městem pod pahorkem neviete, či pozeráte film alebo čítate klasickú knihu. Dej knihy je už trošku tradične o knihách, ale aj o filme, konkrétne o živote plnom filmových scén.

Olli Suominen je čestný občas mestečka Jyväskylä, mimochodom veľmi sympaticke univerzitné mestečko, šéfredaktor vydavateľstva a člen cirkevnej rady. Samozrejme, má aj zopár negatívnych vlasností – neustále stráca dáždniky. Ale že vždy a všade.

Jeho pokojný rodinný život sa naruší s príchodom Facebooku. Ak vám znie toto spojenie trošku zvláštne a nudne, nebojte sa. Facebook je tu len akýmsi prostriedkom na spojenie sa so starými kamarátmi a na spomínanie na staré časy.

Magický průvodce městem pod pahorkem

Práve na Facebooku mu napíše jeho prvá láska Kerttu, z ktorej sa vďaka knihe Filmový průvodce životem stala uznávaná spisovateľka. Z knihy sa stane bestseller a ľudia sa okamžite začnú obliekať ako filmové hviezdy a recitovať si známe repliky z filmov. Olli sa od Kerttu dozvie, že píše ďalšiu knihu. Dokonca sériu magických sprievodcov rôznymi mestami a začať by chcela práve v Jyväskylä.

Kerttu verí, že v každom meste sú magické miesta, na ktorých sa zhlukujú V-častice, ktoré prispievajú k cinematickosti daného okamihu. Na takýchto miestach môžete vystúpiť zo svojho vedomia, ale aj naopak, prehĺby sa vo vás daný okamih, priestor čas a farby. Kerttu sa rozhodne, že chce knihu vydať v Olliho vydavateľstve.

Odkedy si Olli píše s Kerttu, každú noc sa mu sníva o dievčati v hrušových šatách so zlatými vlasmi. Postupne si spomína na svoje letá, ktoré trávil s kamarátmi a tvorili tzv. tourulskú päťku. Dozvedávme sa tak, čo sa stalo v minulosti a prečo sa kamaráti prestali spolu baviť.

Magický průvodce městem pod pahorkem

Jedného dňa mu za záhadných okolností napíše Anna z tourulskej pätky a začne mu dávať zvláštne pokyny. Od tohto miesta začne byť kniha Magický průvodce městem pod pahorkem niekoľkonásobne zaujímavá.

Ak vydržíte prvú tretinu knihy, sľubujem, že sa dej rozbehne a to tak, že ste to ani nečakali. Kniha Magický průvodce městem pod pahorkem je plná magického realizmu a na záhade jej prispieva fakt, že má dva rôzne konce!! Na začiatku vlastne neviete, ktorá kniha s ktorým koncom skončila u vás doma. Rozuzlenie nájdete až po záverečných titulkách na webe www.paseka.cz/chodba.

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *