Patrick Ness: Najdlhší deň Adama T.

Priznám sa, že knihy v kategórií young adult patria medzi moje guilty pleasure. Teda sú to také tie knihy, s ktorými sa až tak medzi svojimi kamarátmi nechválite. No a Patrick Ness patrí medzi najpopulárnejších autorov tohto žánru.

Najdlhší deň Adama T. patrí medzi jeho posledné novinky, ktoré môžete nájsť v našich kníhkupectvách. Ako už z názvu tušíte, hlavným hrdinom je Adam, ktorý nám predstaví jeden jeho obyčajno – neobyčajný deň. Zo začiatku to vyzerá byť jednoduché. Ráno pôjde do kvetinárstva, potom si zabehá, navštívi svojho priateľa a večer pôjde na stretávku pri jazere. Stretávku preto, lebo párty je doma zakázané slovo.

Patrick Ness

Celá kniha je rozdelená do kapitol, ktoré označujú tieto úlohy, ktoré musí Adam zariadiť. Do toho však, samozrejme, prídu rôzne rodinné hádky a spomienky na minulosť. No a po každej kapitole príde ešt pár viet, ktoré nebudú zo začiatku dávať zmysel. Ale čoskoro zistíte, že ide o prelínajúci sa príbeh o mŕtvom dievčati, ktoré zabil jej sfetovaný priateľ.

Adam nemá ľahký rodinný život. Jeho otec je pastor a tak musí zakrývať svoju homosexualitu. Ako rodinu vníma skôr svoju najlepšiu kamarátku Angelu. Áno, aj to je doma problém. Jeho najlepší kamarát je dievča a nie chlapec.

Patrick Ness

Ak máte z mojich riadkov pocit, že kniha sa mi veľmi nepáčila, tušíte správne. Dôvodov mám hneď niekoľko: vsuvky o duchovi mŕtveho dievčaťa sú nedopracované a v takomto znení zbytočné, Adam sa niekedy dostáva do trápnych situácií (pripravte sa na scénu s otcom), dialógy sú plytké a celkovo mi príde potenciál knihy nevyužitý. Ale sú dve možnosti, prečo ma kniha neohúrila:

  • som stará a iba niektoré diela zo žánru young adult ma dokážu zasiahnuť
  • čítala som pred tým Skoncovat s Eddym B., kde je takisto hlavným námetom homosexualita a táto kniha je bomba!

Verím však, že Patrick Ness svojich fanúšikov týmto dielom potešil. Ja si musím od neho prečítať asi niečo iné. V každom prípade jeho doplnenie knihy Sedem minút po polnoci od Siobhan Dowd je výborné.

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *