Peter Matthiessen: Snežný leopard

Snežný leopard je pútavý cestopis, ktorý vás zavedie do surových, ale o to krajších Himalájí. Príroda odstrihnutá od okolitého sveta a návrat do čias minulých. A to doslova. Peter Matthiessen absolvoval túto výpravu v roku 1973.

Práve to bol prelomový rok v jeho živote, kedy mu zomrela manželka D. Rozhodol sa pripojiť k expedícii svojho kamaráta biológa Georga Schallera a stratiť sa v horách. Nasledovali prípravy, cesta do Nepálu a niekoľkomesačná púť. Tá mala okrem výskumného charakteru aj duchovný zmysel. Peter sa chcel na nej vyrovnať so zmenami vo svojom živote, ale aj viac sa ponoriť do tajov východného náboženstva.

snezny leopard

Meditácie sú jeho každodennou činnosťou a tak v knihe okrem popisu nepoškvrnenej prírody nájdete aj rôzne fakty týkajúce sa budhizmu. Na ich pozadí vysvetľuje a približuje život horských ľudí. Mňa si najviac získali opisy chrámov so zvončekmi a modlitebnými vlajočkami v zabudnutých častiach strechy sveta. Mantru Óm mani padmé húm budem ešte dlho počuť ako ozvenu odrážajúcu sa od strmých hôr.

Na úzkych zľadovatených cestičkách, ktoré vedú cez priesmyky, často vyplávajú jeho emócie na povrch. Situácie mu pripomínajú život, v ktorom ešte žila D. Spomína na ich rozchody a návraty, o jej chorobe, dovolenkách a darčekoch, ktorej jej takmer nikdy nedal. To bola pre mňa asi najviac emotívna časť celej knihy.

snezny leopard

Snežný leopard ponúka okrem duchovna, turistiky a zoológie aj niečo navyše – vtip. Niektoré situácie, ktoré zažívali s nosičmi alebo šerpmi (šerpovia sú obyvatelia severného Nepálu, ktorý hraničí s Tibetom, aj takéto zaujímavosti sa v knihe dozviete),ma úprimne pobavili. Ani sám Peter však nebol niekedy anjelik a presne popisuje, ako sa nahneval na svojho kamaráta GS, alebo ako bol nervózny a vo svojich tvrdeniach si protirečil, čím nepriamo kritizoval rozhodnutia svojich sprievodcov.

Napriek rôznym komplikáciám od nečakaného sneženia až po lenivých ľudí, ktorí ich chceli iba okradnúť a nepomôcť s nákladom, však expedícia dopadla výborne. Snežný leopard, ktorého chcel tak strašne vidieť, zostal pred jeho očami ukrytý, našiel však niečo iné, ako chcel. 

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *