Philip K. Dick: Muž z vysokého zámku

Predstavte si, čo by sa stalo, keby vojnu vyhrali Nemci a Japonci. Ušetrím vás rôznych konšpiračných teórií. To, ako by to vyzeralo si môžete prečítať v knihe Muž z vysokého zámku.

Philipa K. Dicka ste na Šuflíku už zazrieť mohli. Pred pár mesiacmi sa tu objavila jeho klasika Blade Runner. Muž z vysokého zámku je podobne známy aj vďaka rovnomennému seriálu na Amazon Prime.

Muž z vysokého zámku

Rovnako ako Blade Runner aj Muž z vysokého zámku je zo začiatku chaotický. Postupne do deja prichádzajú nové a nové postavy a s každou stranou sa rozvíjajú ich úlohy. Je tu majiteľ antikvariátu, ktorý obchoduje s pôvodnými americkými relikviami. Jeho najčastejší klienti sú práve Japonci, ktorí sú touto kultúrou posadnutí.

Do príbehu vstupujú aj dvaja bývalí zamestnanci továrne, ktorá okrem iného tovaru vyrába aj napodobeniny týchto “pôvodných” amerických relikvií. Rozhodnú sa však podnikať na vlastné triko a vyrábať šperky, ktoré nie sú dokonalé, ale svojím spôsobom dokážu povzbudiť ducha každého, kto sa na ne zahľadí.

Muž z vysokého zámku

Všetky postavy však majú niečo spoločné – orákulum. Pri dôležitých rozhodnutiach sa riadia Knihou premien, ktorá im postupne rozpráva rôzne proroctvá. Pri ich čítaní už trošku tušíte že niečo nie je tak, ako by malo byť.

Napriek tomu, že sa kniha volá Muž z vysokého zámku, trvá až niekoľko desiatok strán, kým sa dozviete kto to vlastne je. Nejdem vám prezrádzať viac, ako by sa vám mohlo páčiť, ale poviem už len, že postavy majú okrem orákula spoločnú ešte jednu vec. Knihu, ktorá je všade zakázaná a hovorí o tom, že vojna skončila úplne inak.

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *