Philip K. Dick: Sní androidi o elektrických ovečkách? (Blade Runner)

Vedeli by ste pri názve knihy Sní androidi o elektrických ovečkách hneď o čo ide? Ak, samozrejme, nepatríte medzi pravidelných čitateľov sci-fi literatúry tak ako ja, asi ťažko by ste si ju hneď spojili so známym titulom Blade Runner.

Na začiatok poviem, že som nevidela ani jeden film Blade Runner – staršia aj novšia verzia nejako prešli okolo mňa bez povšimnutia. Kniha sa však ku mne našťastie dostala. Rick Deckard je policajný agent, tzv. nájomný lovec, ktorý má jedinú úlohu – posielať na odpočinok androidov, ktorí sa dostali na Zem ilegálne. Väčšinou sa ich „presídlenie“ uskutoční tak, že na planéte, napríklad Mars, zabijú svojich pánov, obyčajných ľudí, nasadnú na loď a stávajú sa z nich emigranti na Zemi. Tá je zničená a postupne stále aj ďalej ničená rádioaktívnym prachom. Zostali tu iba dve skupiny ľudí – tí, čo odísť na inú planétu nemohli a tí, čo jednoducho nechceli.

blade runner

Po tom, čo sa Rickov parťák – najlepší nájomný lovec, ocitne v nemocnici, preberá po ňom jeho úlohu. Mal poslať na odpočinok 8 androidov, podarilo sa mu dostať iba dvoch, tretí ho postrelil. Rick tak stojí pred ťažkou úlohou. Musí prekonať najnovšie modely Nexus-6, ktoré sa vyznačujú vysokou inteligenciou.

Aby si však boli istí, že posielajú na odpočinok skutočne androidov a nie iba špeciálnych ľudí, musí ich najskôr otestovať. Rôznymi otázkami zisťuje ich schopnosť empatie. To je práve to, čo odlišuje androidov od ľudí – nie sú schopní sa radovať, keď niekto okolo nich prežíva šťastie a naopak, nie sú schopný súcitiť s niekým, kto je smutný.

blade runner

Rick sa okrem svojej úlohy musí vyrovnávať aj so ženou Iran, ktorá si každý deň dopraje 6 hodín poriadnej depresie. Nemôže sa ale nechať rozptýliť, pretože namiesto, aby on porazil androidov a získal vytúženú odmenu, za ktorú si môže kúpiť živé zviera, môžu androidi poslať na odpočinok jeho. Blade Runner v knižnej podobe je ešte zamotanejší ako sa vám z môjho popisu môže zdať. Ale nič sa nebojte, postupne začnú do seba súvislosti aspoň trošku zapadať.

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *