Ray Bradbury: 451 stupňov Fahrenheita

451 stupňov Fahrenheita je knižná klasika, ktorú asi netreba bližšie predstavovať. Na môj reading list sa dostala úplne náhodou, keď sme ju v angličtine a za parádnu cenu objavili v Eleven Books & Coffee.

Hlavným hrdinom 451 stupňov Fahrenheita je požiarnik Guy Montag. V dystopickom svete však jeho úloha nie je požiare uhasínať, ale práve naopak, zakladať ich. Knihy patria medzi zakázané slasti a tak každá domácnosť, v ktorej sa objaví hocijaká kniha, musí zhorieť.

451 stupňov Fahrenheita

Na svojej práci nevidí nič zvláštne. Už generácie pred ním sa snažili zachrániť svet pred zlým vplyvom informácií. A to je vlastne aj dôvod, prečo sa knihy pália. Platí vzorec, že ľudia majú byť stále šťastní a poézia, alebo smutné príbehy im k tomu nepomáhajú. Preto treba tento prísun negatívnych pocitov zakázať a vlastne treba ľudí aj nejako zabaviť. Ako inak, tu prichádza na pomoc technológia. To, že ľudia nemajú odkiaľ čerpať informácie a nemajú ani čas na utriedenie si vlastných myšlienok, ich má naviesť na správnu životnú cestu.

Keď sa Guy stretne so 17-násť ročnou susedkou Clarisse, začne si uvedomovať, že náš svet môže fungovať aj inak. Postupne mu svojimi otázkami a pohľadom na svet predstaví aj druhú stranu mince.

451 stupňov Fahrenheita

451 stupňov Fahrenheita sa právom zaraďuje medzi knižné klasiky. Pretechnizovaný svet nám nie je až taký vzdialený a nikdy nevieme, v ktorom bode sa umelá inteligencia, roboty a smart technológie dokážu obrátiť proti nám. Ale to už trošku odbáčam od pôvodnej myšlienky.

Ak budete pátrať po tejto knihe, určite si kúpte výtlačok s dlhším autorovým predslovom, kde opisuje ako sa zrodila myšlienka na jej napísanie. Zistíte, ako sa z rôznych poviedok stála jedna veľká kniha a ako vlastná skúsenosť, kedy kráčal Ray Bradbury s kamarátom po chodníku a zastavil ich policajt s otázkou čo tam robia a prečo to robia, viedla až k dystopickej predstave vtedajšej spoločnosti. Keď už nemôžeme ani slobodne a bez cieľa kráčať po chodníku a rozprávať sa, čo teda robiť môžeme?

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *