Robert Jackson Bennett: Město schodů

Město schodů je kniha, pri ktorej som obavila nový žáner – adult fantasy! To iba ak by ste sa cítili previnilo, že radi čítate fantasy príbehy určené pre tínedžerov, už aspoň viete, že existuje kategória, ktorá nás v tom podporuje.

Město schodů je prvým dielom z trilógie Božské mestá a ako už názov napovedá, okrem ľudí vystupujú v príbehu aj Bohovia. Pripravte sa teraz na spleť, ktorá vám možno na začiatku nebude dávať zmysel. Pri prvých stranách a vysvetleniach som sa strácala aj ja. S vyvíjajúcim sa dejom prichádzajú našťastie vysvetlenia, ale aj ďalšie odbočky a nečakané zvraty.

Město schodů

Celý dej sa odohráva v meste Bulikov, ktoré bolo obľúbené všetkými piatimi Božstvami, ktoré na Zemi vládli. Priemysel prekvital, hospodárstvu sa darilo, ľudia sa zabávali a takmer všetci boli šťastní. Existovali totiž aj Božstvá, ktoré ľudí týrali a mestá, ktoré boli zotročené.

Jedného dňa však povstal národný hrdina Kaj, ktorý všetkých Bohov zabil a vyslobodil kolónie spod nadvlády silnejších miest. Bulikov začal upadať a stalo sa z neho starodávne mesto s nezmyselnými pravidlami, podľa ktorých sa nemohla vdova opäť oženiť, všetky informácie o Bohoch boli zakázané a zničené a nikto nemal dovolené študovať históriu vlastného mesta.

Město schodů12

Po tom, čo sa v meste stane vražda, ktorej obeťou je profesor histórie, ktorého úlohou bolo práve študovať materiály uložené v mestskej knižnici, prichádza do mesta Shara Thivaniová, ktorá chce celú záhadu vyriešiť. Okrem toho, že sa pustí do hľadania vraha, odhalí svoje rodinné tajomstvá, stretne sa so starou láskou a zistí, že vražda je len malým problémom z toho, čomu bude musieť mesto čeliť.

Musím úprimne povedať, že Město schodů je pútavé čítanie. Fantasy a sci-fi knihy čítam síce sporadicky, ale príbeh je zaujímavo vyskladaný, postavy majú vlastnú históriu, čo zo začiatku pôsobí rušivo, ale s vyvíjajúcim sa dejom do seba pekne zapadajú. Ak prekonáte počiatočný chaos, dáte si dokopy súvislosti hlavných miest a hlavne si zapamätáte všetky názvy, ktoré sa v príbehu objavia, prečítate knihu za pár zimných večerov.

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *