Rosa Ventrella: Příběh spořádané rodiny

V literárnych kruhoch sa hovorí, že Rosa Ventrella je Elena Ferrante z Bari. Ak sledujete Šuflík tak nepravidelne, ako publikujem články, isto vám neušli dva fatky. Ferrante je jedna z mojich najobľúbenejších súčasných autoriek a letnú dovolenku 2017 som strávila v regióne Apúlia a jeho hlavnom meste Bari. Na blogu ste si mohli prečítať o dvoch mestách, ktoré sa mi páčili najviac a to Polignano a Mare a Alberobello. Celých 10 dní sme však strávili v Bari, kde sa odohráva dej knihy Příběh spořádané rodiny. Možno o to viac sa mi kniha páčila a mohla som si s ňou zaspomínať na toto divoké mesto.

Hlavná hrdinka diela Příběh spořádané rodiny, Maria De Santis, je najmladšia v rodine. Vyrastá s dvomi bratmi Giussepem a Vincenzom. Kým starší Giussepe je šikovný a múdry, Vincenzo je postrach rodiny, na ktorom si otec najčastejšie vybíja zlú náladu. Pri jeho cholerickej nálade nikto nikdy nevie, kedy vybuchne. a kto si to v danej chvíli odnesie.

příběh spořádané rodiny

Rodina žije v chudobnej štvrti v Bari, kde neďaleko nich býva aj babička Antonietta. Práve ona dala malej Marí prezývku Podvraťačka. V ich štvrti mal každý prezývku. Otca poznali ako Tony Curtis, pretože sa na neho za mladi podobal. Mamininej rodine sa zas hovorilo Bochánci, pretože Mariina prababička živila rodinu predajom pečiva priamo z okna ich domu.

Niektoré prezývky sa šírili z generácie na generáciu a odzrkadľovali osudy rodín. Učiteľom v škole nerobilo žiaden problém tieto prezývky vytiahnuť priamo na hodine, aj keď často boli výsmešné alebo urážlivé. Takto sa Maria zoznámila s Michelem, synom miestneho mafiána, ktorých rodina sa nazýva Chladnokrvní. Michele nebol síce fešák, ale časom sa stal jej najlepším priateľom. Dokonca aj vtedy, keď učitelia zistili, že Maria je veľmi nadaná a zaslúži si v štúdiu pokračovať. Narozdiel od jej dvoch bratov, ktorí museli začať pracovať a pomáhať uživiť rodinu.

příběh spořádané rodiny

Aby ste si nemysleli, že celý príbeh je jedna veľká idylka. Život v 80tych rokoch v chudobnej barijskej štvrti nebola žiadna lahoda. Krádeže, bitky, hádky a krik tu boli na dennom poriadku. A práve ten najväčší sa vždy dial v byte De Santisových. Všetko vyvrcholí v deň, keď Vincenzo zomrie pri prestrelke. Mariin otec sa zaprisahá, že s rodinou Chladnokrvných už nikdy nechce mať nič spoločné a núti ju, aby prerušila kontakt s Michelem. Ako sa vraví, čo oko nevidí, to srdce nebolí. Na druhej strane má však srdce vlastný rozum a niekedy si hľadá cestičky.

Příběh spořádané rodiny ponúka pohľad na to, ako sa ľudia z chudobnejších štvrtí prebíjajú životom, kam často až linajkovo smerujú ich osudy a poukazuje aj na výnimky, ktoré nás nútia búrať stereotypy. Dej knihy je pútavý, na každej stránke sa niečo deje, dozviete sa pozadie jednotlivých postáv, ale aj ich osudy. Ten najpodstatnejší je však Mariin, ktorá to od detstva nemala ľahké, ale aj napriek tomu niečo v živote dokázala.

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *