Rupi Kaur: Milk and Honey

Poéziu som čítala možno ešte na základnej škole. Viem, nie je to žiadna sláva. Nie, že by sa mi tento literárny druh nepáčil. Nikdy som však básnické zbierky dobrovoľne nevyhľadávala. Keď som objavila knihu Milk and Honey, rozhodla som sa to napraviť. Jedným z faktorov, ktoré ma presvedčili pustiť sa do tejto knihy, je jej grafické spracovanie. Áno, pekné knižky, to je moje!

Rupi Kaur patrí medzi spisovateľských nováčikov a kniha Milk and Honey je jej prvým dielom. Rupi nie je iba poetka, ale aj fotografka a ilustrátorka. A práve jej kresbičky sprevádzajú jednotlivé básne a robia z nich hotové umelecké dielo.

milk and honey

Kniha Milk and Honey je rozdelená do 4 kapitol. Každá z nich sa venuje silnej téme. Nájdeme tu: ubližovanie, lásku, rozchod a uzdravenie. Je jedno, ktorú báseň zo zbierky si prečítate. Každá obsahuje silnú myšlienku. Väčšina z nich má sexuálny podtón, keďže celkovo sú predmetom básni vzťahy. Kniha začína trošku šokujúco – zneužívaním. Básne predstavujú spoveď o bolesti z ubližovania.

Postupne sa však dostanete k tej krajšej časti – stavu zamilovanosti. Nádherné, miestami úsmevné, básne rozprávajú o tom, akí vtedy sme, ako to prežívame a ako sa nám pri pohľade na milovanú osobu objavia v bruchu motýle. Idylka však netrvá dlho. Všetko raz končí. A presne koncu vzťahu a tej zložitej etape, ktorou si prešiel asi každý z nás, sa venuje Rupi v rozchodovej časti.

rupi kaur

Poslednú časť by som označila za najviac feministickú z celej knihy. Z môjho pohľadu by mohla táto kniha bojovať o titul Biblia feministiek. Aktuálne sa ním môže pochváliť kniha I Love Dick od Chris Kraus. Toto dielo som čítala tiež a musím sa priznať, že básničky v Milk and Honey sa mi páčili viac. Aby som však zbytočne neodbáčala, posledná mini kapitola knihy predstavuje akúsi oslavu žien. Rupi sa zameriava na krásu a na oslavu ženskosti ako takej.

 

Asi vám už z mojich riadkov došlo, že sa mi kniha páčila. Získala si ma aj pre nádherné kresbičky, ktoré vás ešte viac vtiahnu do deja. Miestami sú milé, ale častejšie sa vyskytujú tie sexuálne. Táto zbierka poteší každú ženskú aj trošku feministickú dušu a na prečítanie vám stačia 2 jazdy MHD-éčkou.

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *