Rupi Kaur: Sun and her flowers

Rupi Kaur a jej prvá zbierka básni Milk and Honey sa objavila aj na Šuflíku. Jej poézia plná bolesti, feminizmu, ale aj lásky ma chytila za srdce a s touto knihou som vás na Facebooku otravovala statočne dlho. Preto, keď vyšla jej novinka Sun and her flowers, úloha bola jasná: kúpiť a prečítať.

Rovnako ako prvotina je aj Sun and her flower rozdelená do rôznych kapitol. Celkovo ich v knižke nájdete 4: wilting, falling, rooting, risingblooming. Prvé básne sú opäť zamerané na bolesť zo straty milovanej osoby, ďalšie sa zaoberajú rozvíjaním sebalásky a väčšina sa venuje aj téme rodiny a životným koreňom.

rupi kaur

V jednotlivých básničkách rozpráva o svojich rodičoch, ako museli opustiť rodnú krajinu a emigrovať do Ameriky, ako si hľadali svoje miesto v novej kultúre, ale aj ako sa snažili zachovať svoj pôvod, na ktorý boli hrdí.

rupi kaur

V iných častiach sa zas Rupi Kaur zamýšľa nad tým, ako človeka ničí smútok a tragédia, ale zaoberá sa aj tým, čo potrebuje na to, aby sa opäť vzchopil a žil plnohodnotný život. Tu môžete nájsť paralelu s jednotlivými názvami kapitol, ktoré by sa dali preložiť takto: vädnutie, padanie, zakorenenie, stúpanie a kvitnutie.

Pri prechádzaní jednotlivými básňami som strácala autorkine myšlienkové pochody, ale našli sa aj také časti, ktoré ma chytili za srdce. Medzi moje najobľúbenejšie patrí práve sun and her flowers, podľa ktorej je pomenovaná celá zbierka.

rupi kaur

Kým Milk and Honey mala v sebe viac feminizmu, Sun and her flowers sa zameriava prevažne na človeka ako takého. Čestne musím povedať, že jej prvotina sa mi páčila viac. Aj napriek tomu sa Rupi Kaur podarilo napísať krásnu poetickú knižku, ktorú sprevádzajú milé, miestami opäť neslušné ilustrácie.

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *