Samer: Denníky z Rakky

Mesto Rakka leží na severe Sýrie. Áno, v tej krajine, odkiaľ posledné roky utekajú ľudia do Európy. Ak chcete pochopiť, prečo sa to deje, čo ich núti odísť z vlastnej krajiny a prečo sa nepostavia domáceho režimu a neurobia niečo (tieto posledné slová počúvam pri otázke emigrantov často), musíte si prečítať Denníky z Rakky.

absynt

Kniha je napísaná z pohľadu mladého muža Samera. Opisuje diktátorsky režim, malé svetielko nádeje pri oslobodzovaní, ale hlavne drsnú vládu Daeša – Islamského štátu. Vojaci hlásajúci, že konajú v mene viery a snažia sa udržať poriadok, začnú ju využívať vo svojich prospech.

denníky z rakky

Môže im prekážať všetko. Od dĺžky vašich nohavíc, cez strih vlasov až po váš pohľad. Zámienku na to, aby vás potrestali si ľahko nájdu. Verejné popravy sú na dennom poriadku. Najhoršie na tom je, že sa váš príbuzný môže stratiť z minúty na minútu a počuť jeho meno budete opäť až v rozhlase, v ktorom oznamujú miesto a čas konania jeho popravy. Na tú sa musia všetci povinne pozerať. Neúčasť sa ako inak trestá.

Denníky z Rakky od Absyntu písal Samer tajne. Bol to mladý aktivista, ktorý sa pravidelne zúčastňoval na protestoch a Daeš ho mal často na zozname. Ani to mu však nezabránilo, aby svetu povedal celú pravdu o tom, čo sa deje. Aby opísal, ako jeho otec zomrel pri bombardovaní, ako si jeho láska musela zobrať vojaka Daešu, ktorý uväznil jej brata a ako bol donútený ukončiť štúdium na vysokej škole.

denníky z rakky

Všetky tieto “drobné” príbehy dotvárajú celkový obraz o aktuálnej politickej situácii v Sýrii. Posledná časť je venovaná úteku z jeho rodnej vlasti, ktorú mal síce rád, ale v ktorej už viac pre nebezpečenstvo nemohol zostať. Celý príbeh dotvárajú ilustrácie, ktoré miestami pripomínajú výrezy fotografií. Kniha je krátka, má 102 strán, a príbeh je tak pútavo napísaný, že ju prečítate už za pár hodín.

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *