Samuel Bjørk: Sova

Pred dvoma rokmi sa zbierka severského krimi rozšírila o niekoľko populárnych diel. Jedným z nich bolo aj dielo od Samuela BjørkaCestujem sama. Kým v prvej časti čelili hlavné postavy vyšetrovatelia Holger Munch a Mia Krügerová vrahovi, ktorý si za obeť vyberal nevinné deti, vo voľnom pokračovaní tejto krimi série s názvom Sova, musia čeliť zvrátenému psychopatovi.

Sova sa v porovnaní s prvým dielom číta rovnako ľahko. Keď sa do nej pustíte, stránky budete prechádzať bez toho, aby ste si to uvedomovali. Na druhej strane som pri čítaní zažívala menšie deja vu. Zase je, samozrejme, do prípadu zaplatená aj Munchova rodina. Mia opäť čelí svojim démonom a pohráva sa s myšlienkou na samovraždu. Už keď sa rozhodne, že nastal čas, príde rytier na bielom koni – Holger Munch, zaklope jej na dvere a stiahne ju do prípadu. V tomto sú obe časti rovnaké.

sova holger munch

Kniha Sova má však ešte niečo spoločné so svojím predchodcom – pútavý dej. V druhej časti vyšetrujú Holger a Mia záhadnú rituálnu vraždu. V lese sa nájde mŕtvola nahej dievčiny s parochňou na hlave. Leží na vtáčom perí a sviečky okolo nej vytvárajú pentagram. Bol to rituál alebo dokonca nejaká obeta?

Sova je takisto rozdelená do viacerých kapitol, v ktorých sa striedavo pozeráme na dej z pohľadu rôznych hlavných, ale aj vedľajších postáv. Keď sa medzi kapitolami objaví nejaká, ktorá je úplne mimo príbehu a vracia nás do minulosti, môžete si byť istí, že táto osoba má niečo spoločné s vraždou. Takto sa postupne príbeh spája s rôznymi postavami a vysvetľujú sa vrahove motívy.

sova mia kruger

Čo ma na knihe nebavilo, sú dialógy. Tie sú často strojené, zbytočne zdĺhavé a miestami som mala pocit, že v Nórsku majú problém s telefónnym signálom. Takmer v každom dialógu sa niekto stále pýta “Čo?”, “Ako”, “Kto?”. Ku koncu mi to už išlo dosť na nervy. Osobne ma menej bavilo aj vykreslenie labilnej Mii. Áno, chce sa zabiť to vieme, ale takýchto vsuviek tam bolo na môj vkus až priveľa.

Ak máte radi severské krimi, Sova vás určite poteší. Príbeh má hlavu a pätu, postavy sú sympatické, aj keď niekedy je prevedenie slabšie.

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *