Sjón: Měsíční kámen

Minulý mesiac sa mi stala taká kuriozitka. Ešte minulý rok som čítala knihu Sjón – Máni Steinn (Chlapec, ktorý nebol). Kniha to bola parádna a tak, keď som videla v kníhkupectve knihu Měsíční kámen potešila som sa, že to bude možno pokračovanie alebo možno niečo podobné. Tušíte už správne, išlo o tú istú knihu, ale v českom preklade. 🙂

A tak som sa k chlapcovi, ktorý nikdy nebol dostala opäť aj tento rok. Ak vám je meno Sjón známe viete, že v jeho knihách sa často vyskytuje homosexuálna tematika. On sám sa však hlási k tej druhej skupine.

sjon mani steinn

Hlavnou postavou je chlapec Máni Steinn (v preklade mesačný kameň), ktorý si privyrába obšťastňovaním pánov. Dej sa odohráva v Reykjavíku počas prvej svetovej vojny. Spoznávame toto hlavné mesto Islandu a vidíme, aké bolo kedysi. Na pozadí chlapcovho života spoznávame atmosféru, ale aj ľudí.

Máni Steinn okrem toho, že spáva s chlapmi, rád chodí do kina. Chodí na každý film, ktorý v meste premietajú a práve tam sa k nemu dostane epidémia, ktorá zabila mnoho obyvateľov Reykjavíku – španielska chrípka.

mani steinn sjon

Výjavy, ktoré sa chlapcovi snívajú počas toho, ako bojuje proti tomuto ochoreniu, sú pre mňa najsilnejšou časťou knihy. Ilúzie plné temna, strachu a sexuálnej tematiky. V tejto krátkej knižke sa toho odohráva veľa.

Koho knižka poteší? Všetkých tých, ktorí nemajú predsudky voči homosexuálom, radi si prečítajú kvalitnú literatúru a neboja sa temného a chladného Islandu. Na prečítanie tejto knižky vám stačí iba jeden deň, ale dojmy z nej vo vás zostanú neporovnateľne dlhšie.

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *