Sjón: Múza z lodi Argó

Vraví sa, že keď sa kresťanstvo rozšírilo po celom svete, Bohovia museli opustiť svoje miesto a začali sa schovávať medzi ľuďmi. Už počas svojho zlatého veku si brali na seba ľudskú podobu. Len tak, pre zábavu. A tak museli zostať žiť so smrteľníkmi na veky.

muza z lode argo_titulka

Islandský spisovateľ Sjón v knihe Múza z lodi Argó voľne prerozprával báje o Iásonovi a Kaineovi. Iáson bol kapitán lode, ktorá sa pri plavbe dostala do mesta, kde zostali žiť iba ženy. Viete si asi predstaviť čo sa tam dialo. Títo muži mali viacero neľahkých úloh. Jednou z nich bolo pomôcť ženám opäť priniesť do mesta mužskú populáciu. Kain to mal v živote ťažké. Striedal rôzne podoby a okrem iného, slúžil na lodi Argó. Tej velil kapitán Iáson.

“Já, Valdimar Haraldsson, jsem ve věku dvacet sedm let začal vydávať takový menší časopis o své přední zálibě: souvislosti mezi konzumací ryb a nadřazenosti nordické rasy. Byl psán dánsky pod názvom Ryby a kultura.”

Možno sa vám to zdá trochu zamotané, ale verte, že keď budete knihu čítať, Sjón to zamotal ešte viac. Kniha je napísaná z pohľadu Islanďana Valdimara Haraldssona. Ten ako správny Škandinávec zbožňuje ryby. Svoje roky zasvätil štúdiu rýb a ich pozitívnemu vplyvu na človeka. Severania sú odolnejší, zdravší a silnejší. A za to môže konzumácia rýb. Jedného dňa sa Haraldsson dostane na loď MS Elizabeth Jung-Olsenová. Na lodi sa nachádza aj kormidelník Kaine, ktorý po večeri rozpráva príbehy o bájnej lodi Argó. Všetky príbehy mu šepká kúsok drievka. Je to kúzelné drevo, ktoré vie rozprávať a nachádzalo sa v prednej časti lode Argó.

muza z lode argo_vnutro

Ak máte radi príbehy o Bohoch a mytológiu, táto kniha je to pravé pre vás. Mne osobne sa miestami čítala ťažko, ale príbeh je pútavý a dozviete sa aj o pozitívnom vplyve rýb na váš organizmus.

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *